Slovenské ministerstvo dopravy sa rozhodlo čakať na rozhodnutie Európskeho parlamentu. Dovtedy nezverejnia žiadne informácie o riskantných spoločnostiach. Ani rezort dopravy, ani ministerstvo zahraničných vecí neposkytujú žiadne rady, ktorými spoločnosťami lietať a ktorými nie. Slovenskí pasažieri sú naďalej odkázaní na vlastnú intuíciu.
Zo Slovenska lieta 13 leteckých spoločností, najčastejšie SkyEurope Airlines, ktorá má podiel v pravidelnej preprave 62,69 percent. Jej flotila sa skladá z jedenástich Boeingov 737 a štyroch lietadiel Embraer 120. Druhé najobľúbenejšie aerolínie sú easyJet s podielom 13,3 percenta. Naopak, najmenej slovenskí pasažieri uprednostňujú bulharskú spoločnosť Hemus Air (0,01 percenta), ktorá lieta napríklad s lietdlom typu British Aerospace BAe 146 - 200.
Tento rok Slováci najviac lietali pravidelnou prepravou do Londýna, Paríža, Prahy, Košíc a Amsterdamu. Top päť charterových letov je zasa Hurghada (Egypt), Monastir (Tunis), Rodos (Grécko), Antalya (Turecko), Burgas (Bulharsko).
Nikto nepozná recept na bezpečnú dopravu a čierne listiny nedokážu zabrániť leteckým nešťastiam. Jediný spôsob, ako sa im vyhnúť, je čo najdôkladnejší výber leteckej spoločnosti, ale ani potom nikto nezaručí, že sa nehoda nestane. Pri výbere zaváži vek lietadla a odborníci radia vyberať si lety s čo najmenej medzipristátiami, pretože pri nich sa stane najviac nehôd.
Autor: TAMARA LEONTIEVOVÁ