Z výstavy ikon v mojmírovskom kaštieli. FOTO - BOJAN RADOVANOVIČ |
na Cypre Kostasa Gerasimoua.
Gerasimou zdôrazňuje, že byzantská ikonografia je špeciálne umenie, ktoré nemá nič spoločné s realizmom. "Treba v ňom hľadať symboliku dogiem v ortodoxnej cirkvi. Iba cez tieto symboly jej možno rozumieť," prezrádza tajomstvo stále živej východnej maliarskej techniky.
Ikony sa robia tradičnou technológiou, ktorá sa nezmenila od šiesteho storočia. Hmota, z ktorej ich umelci tvoria, sa pripravuje z práškových farieb, vajec a vínneho octu. Táto tradícia na istý čas upadla do zabudnutia. Až vzdelaný mních Simeon z Cypru pred tridsiatimi rokmi vyzval mladých ľudí, aby ju obnovili. Začal ich učiť ikonopisectvo, otvoril školu a spôsobil masový návrat k tradičnej byzantskej maľbe.
Jeho žiakom bol aj Kostas Gerasimou, vyštudovaný byzantský archeológ. Dnes má škola šesťdesiat študentov, najmladší má dvadsaťpäť a najstarší šesťdesiat rokov. Mnohí sú v civile pilotmi, vojakmi či policajtmi.
Žiaci školy sa na sympóziu v Mojmírovciach zúčastnili už po piaty raz. "Títo výtvarníci sú pri práci uvoľnení a nepotrebujú sa pri nej zvlášť sústrediť. Pracovali podľa predlohy sami a s Gerasimouom robili iba korekcie," poznamenala Katarína Holešová z mojmírovského kaštieľa. Okrem ikon tam vystavujú aj obrazy klasickej mozaiky, zložené z kúskov štiepaného kameňa.
Aj tieto ikony, tak ako každý rok, zostanú v mojmírovskom kaštieli. Vedenie kaštieľa chce nimi nahusto vyložiť jeden salón, ktorý má byť jedinečnou expozíciou byzantských ikon na Slovensku.
(bej)