Prezident Stanovi Radičovi vyznamenie nedal, ale ocenili ho aspoň na Kremnických gagoch. Na ich otvorení odhalili plastiky nosov Jara Filipa a Stana Radiča. |
BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič odmietol vyznamenať zosnulého humoristu Stana Radiča radom Ľudovíta Štúra. Spoločný návrh na vyznamenania predkladal vicepremiér Pál Csáky, ktorý sa podľa hovorcu Martina Urmaniča domnieva, že Gašparovič prekročil svoje právomoci, keď vládny návrh ignoroval. Vyznamenanie neudelil ani sochárovi Jánosovi Nagyovi a nadporučíkovi Ferdinandovi Vadinovi.
Vláda Radiča navrhovala vyznamenať napríklad aj za jeho zásluhy pri reforme verejnej správy a dôchodkovej reforme, na čo však podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača "nepredložila dostatok argumentov". Pre Gašparoviča návrh vlády posúdila komisia z pracovníkov prezidentskej kancelárie.
Vláda v návrhu argumentovala Radičovým "celoživotným bojom za demokraciu, aktívnym prístupom pri šírení osvety pri reformách verejnej správy a dôchodkovej reformy" a vyznamenať ho navrhovala "v neposlednom rade za prínos a podporu iniciatív sociálne vylúčených". Hovorca vlády Martin Maruška povedal, že návrh predložilo ministerstvo práce a vláde sa jeho zdôvodnenie zdalo dostatočné.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko povedal, že v prvom rade kládli dôraz na Radičov prínos k šíreniu demokracie na Slovensku po roku 1989, najmä v čase mečiarizmu. Gašparovič bol v tom čase predsedom parlamentu za Mečiarovo HZDS.
Ako podiel na šírení osvety mali zas podľa Danka na ministerstve na mysli najmä to, že moderoval niektoré diskusie o prínose dôchodkovej reformy.
Zákon o štátnych vyznamenaniach nie je jednoznačný, prezidenti si časom zvykli rozhodovať aj sami bez konzultácie s vládou. Urmanič povedal, že Csáky akceptuje Gašparovičovo právo dopĺňať návrhy, ale nie právo meniť uznesenie vlády. Csáky si nechá urobiť právnu analýzu, na základe ktorej "bude ďalej konať".
Trubač povedal, že v záujme predísť podobným situáciám pripravila prezidentská kancelária novelu zákona. Návrhy má podľa nej pripravovať nezávislá komisia, na základe jasných kritérií, ktoré "musí osobnosť spĺňať, aby bol evidentný jej celospoločenský prínos". Prezident nemôže predkladať návrhy zákonov, preto ich postúpi vláde.
(haj)