Podozrenia z korupcie spojenej s opakovanými pokusmi o privatizáciu tejto rafinérskej spoločnosti sa ťahajú roky. Televízia Nova minulý týždeň odvysielala záznam schôdzky riaditeľa kabinetu súčasného premiéra Jiřího Paroubka aj jeho predchodcu Grossa Zdeňka Doležela s poľským lobistom Jackom Spyrom. Podľa záznamu sa zdá pravdepodobné, že Doležal aj Gross žiadali úplatok za ovplyvnenie privatizácie a že Gross prijímal aj v minulosti úplatky od Andreja Babiša, kontroverzného českého podnikateľa slovenského pôvodu.
Gross označil reportáž Novy za "neskutočné svinstvo" a v Českej televízii zhodne s Doležalom tvrdil, že ide o cielený útok proti jeho osobe. Obvinenia však neupresnil, keďže nemá dôkazy a bez nich by si vraj narobil iba problémy.
Gross môže mať aj pravdu. Reportáž Novy vyvoláva veľa pochybností, zdá sa totiž, že niektorý z účastníkov schôdzky s televíziou od začiatku spolupracoval.
Škandál prišiel potom, čo Gross oznámil, že bude napriek predchádzajúcemu váhaniu kandidovať do parlamentu a že by dokonca mohol zabojovať aj o post volebného lídra strany, ktorý už Paroubek považoval bezpečne za svoj. Objavujú sa preto úvahy, že za všetkým môže stáť práve jeho vnútrostranícky rival.
Do celého prípadu sa stále viac zamotáva aj Paroubek. Jedným z účastníkov schôdzky mal byť Robert Piksa, ktorý o sebe tvrdí, že je Paroubkovým poradcom. "Roberta Piksu som videl iba raz... nikdy nebol a nie je mojím poradcom," reagoval Paroubek. Lidové noviny však včera zverejnili kópiu vládneho materiálu podpísaného Paroubkom, kde je Piksa uvedený ako člen úzkej poradnej skupiny premiéra. Šéf úradu vlády Ivan Přikryl včera tvrdil, že ide iba o návrh, ktorý vypracoval Doležal.
PETER MORVAY