i," povedal výkonný riaditeľ najväčšej dôchodkovej firmy Credit Suisse Dušan Doliak.
V súčasnosti v starobnom dôchodkovom sporení podniká osem správcovských spoločností. Tri najväčšie - Credit Suisse, Allianz a VÚB Generali - spolu ovládajú tri štvrtiny trhu. Naopak, tri najmenšie nespravujú ani dvanásť percent aktív v druhom pilieri.
Predstavitelia Asociácie dôchodkových správcovských spoločností už pri štarte druhého dôchodkového piliera naznačovali, že na slovenskom trhu nebude priestor pre všetkých osem správcov penzijných úspor.
Žiadna z dôchodkových firiem ešte nepotvrdila rokovania o kúpe niektorého zo svojich konkurentov. Úvahy o akvizícii nepriamo naznačil len Petr Žaluda, šéf Credit Suisse pre Českú republiku a Slovensko. "Zvažujeme všetky možnosti zvýšenia podielu na trhu. Je však otázne, či by nám akvizíciu ako najväčšiemu hráčovi na trhu povolil Protimonopolný úrad," podotkol Žaluda.
"Prevzatie jednej dôchodkovej správcovskej spoločnosti inou, by okrem zmeny názvu nemalo pre klientov znamenať žiadnu inú zmenu. Naďalej ostávajú sporiteľmi v kapitalizačnom pilieri, aj naďalej si sporia vo zvolenom type dôchodkového fondu," tvrdí Michal Nalevanko, expert ministerstva práce na druhý pilier.
Klientov zaniknutej dôchodkovej správcovskej spoločnosti si automaticky privlastní akvizítor. Podľa Nalevanka sa ich v takomto prípade nebude týkať platenie žiadneho poplatku. "Každá dôchodková firma má zo zákona nárok len na dva druhy odplát - za správu dôchodkového fondu a za vedenie osobného dôchodkového účtu," zdôraznil Nalevanko.
Ak sporiteľ nie je spokojný s tým, že ho spolu s jeho správcovskou firmou prebrala silnejšia konkurencia, bude môcť prestúpiť najskôr rok od podpísania pôvodnej zmluvy. Po uplynutí prvého roka sporenia môže klient meniť správcu dôchodkových úspor každých šesť mesiacov.