Ceny ropy dosiahli pre hurikán Katrina minulý týždeň historické maximá. Napätie na trhoch sa uvoľnilo minulý piatok, keď európske štáty zverejnili uvoľnenie časti svojich strategických rezerv benzínu pre USA. FOTO - ČTK/AP
LONDÝN, NEW YORK - Ceny ropy po rekordoch zo začiatku minulého týždňa začínajú klesať. Na ázijských trhoch včera stratil barel čierneho zlata oproti koncu minulého týždňa ďalší dolár a ceny tak skončili na úrovni z čias pred hurikánom. Podobne to vyzeralo v Európe, cena za barel sa pohybovala okolo 65 dolárov. V USA sa včera neobchodovalo pre štátny sviatok, v piatok zatvorili burzu cenou 67,57 dolára za barel. Začiatkom minulého týždňa dosahovala cena takmer 71 dolárov, najviac v histórii.
Obchody na ropných trhoch sa stabilizovali po zverejnení piatkovej dohody USA s krajinami starého kontinentu o dodávkach benzínu. Európske strategické rezervy sa na rozdiel od amerických skladajú z veľkej časti z benzínu a vykurovacieho oleja.
Problémom je benzín
Problémom na trhoch nie je v týchto dňoch nedostatok ropy, chýba hlavne benzín a vykurovací olej v USA. Hurikán Katrina vyradil z prevádzky okrem ťažobných zariadení aj veľký počet rafinérií a spôsobil výpadok takmer desiatich percent produkcie benzínu a nafty v Spojených štátoch. Zatiaľ len jedna z ôsmich rafinérií v štátoch Louisiana a Mississippi obnovila svoju produkciu. Podľa vlády dve najväčšie továrne môžu byť v dôsledku škôd zatvorené niekoľko mesiacov. Ďalších 12 rafinérií muselo produkciu znížiť pre nedostatok ropy. Produkcia ropy v Mexickom zálive dosiahla v sobotu asi pätinu pôvodnej kapacity. Ak by Amerika nemala dostatok pohonných hmôt, núdzové nákupy by mohli ceny vyhnať do výšky.
Medzinárodná agentúra pre energetiku združujúca 26 štátov pristúpila na uvoľnenie strategických rezerv svojich členov druhýkrát v histórii. Prvýkrát sa tak stalo počas vojny v roku 1991, keď ustupujúci Iračania podpálili ropné polia v Kuvajte.
Znižovaniu cien by mali pomôcť aj kroky krajín združených v OPEC. Jedenásť členov ropného kartelu ťaží denne asi 30 miliónov barelov ropy. Irán v nedeľu vyhlásil, že na najbližšom stretnutí 19. septembra vo Viedni navrhnú zvýšenie produkcie o milión barelov za deň. To by malo stabilizovať ropné trhy.
Nové náleziská a alternatívne zdroje
Vysoké ceny ropy otvárajú nové možnosti. Ropa sa začne ťažiť aj v lokalitách, kde to dosiaľ nebolo efektívne. Možnože sa začne ťažiť aj v Afrike alebo z oceánov, kde sú náklady aj šesťkrát vyššie ako súčasný priemer 5,5 dolára na barel. Aj napriek novým zdrojom by cena ropy podľa analytikov mala v budúcnosti rásť. V horizonte niekoľkých rokov počítajú s cenou 100 dolárov za barel.
S prudkým rastom cien ropy sa častejšie objavujú diskusie, čím ju nahradiť. Jedným z kandidátov je vodíkový pohon, takéto motory sa už testujú. Nevýhodou vodíka je vysoká výbušnosť. Pri vývoji elektromotorov zas treba vyriešiť problém s dobíjaním batérií. Pohon na stlačený vzduch je zatiaľ neefektívny.
Nie je jednoznačné, ako dlho svetové zásoby ropy ešte vydržia. "Pri pokračovaní súčasných trendov sa hovorí o 50 až 80 rokoch," hovorí analytik spoločnosti Atlantik finančné trhy Petr Sklenář.
(mk, reuters, čtk)