Vyslobodiť ľudí z New Orleansu, ochrániť ich pred chorobami a vyčíňajúcimi gangmi bolo iba prvou časťou úlohy. Úrady a humanitárne organizácie musia teraz urobiť všetko preto, aby viac ako pol milióna ľudí, ktorých voda pripravila o všetko, ubytovali, nasýtili a pomohli im znovu začať žiť.
Problémy s prijímaním utečencov už hlási Texas. Je tam už viac ako štvrť milióna ľudí zo zaplavených oblastí. Guvernér Rick Perry chce, aby časť utečencov previezli aj inam: "Utečenecké centrá inde sú stále prázdne, kým do Texasu prichádzajú tisíce každý deň či skôr hodinu."
V Texase je už 139-tisíc ľudí v štátnych útulkoch a úkrytoch. Ďalších asi 100-tisíc je v hoteloch, v útulkoch humanitárnych organizácií, či u príbuzných, alebo u priateľov.
V jednom z mestských centier v texaskom Houstone nocuje na nafukovacom matraci aj 33-ročný Eliberto. Do New Orleansu sa prisťahoval z Hondurasu. Drží balíček vlhkých jednodolároviek. Počas záplav zbúchal drevenú plť, na ktorej sa snažil niekoľko dní s rodinou priplávať do vyšších častí mesta. "Pokúsim sa žiť tu v Houstone," hovorí. Prišiel o všetko a nemal ani poistenie.
Humanitárne organizácie sa snažia pomôcť obetiam pri hľadaní zamestnania, získať pre nich peniaze, lieky, zaistiť im ich poštu, pomôcť pri hľadaní nezvestných príbuzných. Deti sa usilujú čo najskôr zapísať do škôl.
Preplnené sú aj útulky v iných texaských mestách.Ponúkajú sa tisíce dobrovoľníkov. Pomáhajú pri triedení pomoci, upratujú útulky. Dni stresu si vyberajú daň. Podľa úradov zomrelo v houstonských útulkoch už 10 starších ľudí. Niektorí zahraniční záchranári tvrdia, že nikdy nevideli pohromade toľko utečencov, ako je ich v houstonskom Astrodome. "Určite príde množstvo problémov," povedal Jürgen Högl z Červeného kríža. "Úrady by mali ľudí rýchlo presunúť do menších budov."
(reuters, čtk, ma)