FOTO - ČTK/AP |
Hrádze okolo New Orleansu mohli vydržať hurikán tretieho stupňa. Katrina však mala až stupeň číslo štyri. Teraz sú v hrádzach, ktoré mesto chránia pred jazerom Pontchartrain, až 200-metrové diery. Hoci časť z nich sa už podarilo zapchať, voda sa stále valí do New Orleansu.
Ukázalo sa tiež, že pumpy, ktoré aj za normálnych okolností dňom a nocou odčerpávajú vodu z New Orleansu, ktoré leží pod hladinou mora a voda sa v ňom drží ako v hrnci, zlyhali.
Vraj aj preto, že sa do nich dosť neinvestovalo. Denník New York Times pri tom tvrdí, že už koncom mája New Orleans signalizovalo federálnej vláde vo Washingtone, že ak prídu hurikány, môžu nastať problémy. Mesto chcelo zvýšiť a spevniť existujúce hrádze a zlepšiť kvalitu čerpadiel. Niektoré z nich majú niekoľko desiatok rokov.
Nič sa však neudialo: "Prevládol pocit, že na 99,5 percenta sa nič nestane. Bohužiaľ, nastalo tých 0,5 percenta," povedal denníku generál Carl Strock. Velí ženijným jednotkám, ktoré teraz vrecami z piesku a starodávnymi čerpadlami robia všetko pre to, aby z New Orleansu zmizla voda. Pretrhnutá je minimálne na dvoch miestach.
Experti hovoria, že na hrádze a ochranu pred povodňami sa dáva všeobecne veľmi málo peňazí. Bushova administratíva tento rok odsúhlasila v rozpočte asi len polovicu peňazí, ktoré by boli potrebné na povodňovú ochranu.
Podľa analytikov to ukazuje na neschopnosť politikov uvažovať v dlhodobých rámcoch. Nejde len o federálnu vládu, ale aj o miestnych politikov. "Ak investujete do hrádzí, prídu výsledky hneď, alebo sa na to zabudne?" pýta sa a súčasne vysvetľuje agentúre AP profesor Vincent Gawronski z univerzity v Alabame. Tvrdí, že takéto projekty neprilákajú toľko voličov ako investície do výskumu liečby rakoviny či na posilnenie policajnej ochrany v problematických štvrtiach.
Teraz povodňová ochrana témou bude. Už sa hovorí o tom, že peniaze sa míňajú zle, nikto ich tok nekontroluje, ale aj to, že ak sa v rozpočtoch na niečo siahne bez výčitiek svedomia, sú to peniaze aj na takéto projekty.
To však nemusí dlho trvať. Už pred desiatimi rokmi, keď silná búrka zabila v Lousianne šesť ľudí, vznikli projekty na ochranu proti hurikánom aj systémy včasného varovania. Zistilo sa, že stále nefungujú, pri niektorých stále nedotiahli najdôležitejšie detaily. (mik)