Deväťstokilogramové vrecia s pieskom majú zabrániť postupu vody. |
Podľa odborníkov to za ideálnych podmienok, ktoré mesto bez elektriny nemá, bude trvať týždne. Dan Craig z Federálnej agentúry na riadenie záchranných prác agentúre AP povedal, že všetka voda sa z mesta odčerpá či vyparí až o pol roka.
Pritom už o pár týždňov môže prísť ďalší hurikán. Celá oblasť je veľmi zraniteľná, povedali denníku Miami Herald viacerí odborníci. Niektoré ostrovčeky sa úplne stratili, prírodné objekty, ktoré slúžili ako prirodzené zábrany pred vodou, sú zničené a neexistuje už ani systém ochranných hrádzí. Skutočné škody stále nie sú známe: väčšinu techniky a ľudí totiž úrady životného prostredia požičali mestu na záchranu ľudí.
Už teraz vedia, že na najnutnejšie opravy a rekonštrukciu pobrežia a hrádzí budú potrebovať najmenej 2 miliardy dolárov. Na hrádzach nepretržite pracujú: vrtuľníky tam zhadzujú 900-kilogramové vrecia s pieskom. Majú zapchať otvory a provizórne brániť prieniku vody.
Škody na životnom prostredí sú tiež obrovské. Do vody sa dostalo všeličo: od ropy z pretrhnutých zásobníkov, odpadu z tovární, biologického materiálu z nemocníc až po obyčajné čistiace prostriedky používané v domácnostiach. Vznikol tak nebezpečný kokteil. "Ešte nevieme, čo všetko pláva vo vode, je to ako nevybuchnutá mína," povedal pre Miami Herald Stephen Johnson z úradu pre životné prostredie.
Jediní, komu táto ekologická pohroma vyhovuje, sú termity. V troskách drevených domčekov si našli potravu na dlhé roky. Biológovia už vyzvali mesto, aby sa trosiek čo najskôr zbavilo. Inak mu hrozí ďalšia skaza: tentoraz od nenásytného hmyzu. (mik)