V Európskych prístavoch čakajú na lodiach milióny podprseniek a iného textilného tovaru z Číny. V prípade, že sa únia nedohodne s Čínou, môže sa tovar pred Vianocami v obchodoch neúmerne predražiť. FOTO - REUTERS |
BRUSEL - Strategické partnerstvo, sociálny dialóg, spolupráca v boji proti klimatickým zmenám a oslavy 30. výročia nadviazania diplomatických stykov. Všetkým týmto hlavným bodom na programe pondelkovej vrcholnej schôdzky Európskej únie a Číny v Pekingu hrozí, že ostanú zatienené sporom o dovoz čínskeho textilu.
V "podprsenkovej vojne", ako spor prekrstila britská tlač, sa zdá byť lopta na európskej polovici ihriska. Čína využila novoročné zrušenie dovozných kvót na zaplavenie európskeho trhu lacným textilom, skôr ako pod hrozbou uvalenia reštrikcií podpísala 10. júna v Šanghaji dohodu s Európskou komisiou. Tá obmedzuje rast čínskeho exportu v jednotlivých kategóriách tovaru o 8 až 12,5 percenta oproti vlaňajšku, a to až do roku 2008.
Vzápätí sa však v európskych prístavoch nahromadilo až 75 miliónov ton čínskych odevov, ktoré si európski dovozcovia objednali a zaplatili, ešte skôr ako dohoda vstúpila do platnosti. Vo väčšine kategórií však už Číňania dosiahli strop. Limit na svetre, 69 miliónov kusov, by bol tovarom v prístavoch prekročený dvojnásobne. Štáty únie sa síce zhodujú s komisárom pre obchod Petrom Mandelsonom, že zablokovaný tovar treba na trh vpustiť, ale chýba zhoda, ako sa tak má stať.
Komisár nepresvedčil päticu "textilných" štátov (Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko), ktoré disponujú blokujúcou menšinou, aby najprv uvoľnili tovar, kým sa s Čínou podarí dohodnúť, že aspoň časť by sa započítala do kvót na budúci, či ďalšie roky, alebo že by sa využili dosiaľ voľné kvóty v iných kategóriách. Mandelson odcestoval na schôdzku v Pekingu bez tromfov v rukáve. Sám pripustil, že Číňania nie sú nijako povinní súhlasiť s pohybom kvót.
Ak by rozhovory v predvečer a počas summitu stroskotali, únia by podobne ako Spojené štáty mohla siahnuť po jednostranných krokoch. No práve tomu sa Mandelson chce od začiatku krízy vyhnúť. "Otázka neznie, že by sme chceli zmraziť tok čínskeho exportu, ale že treba viac otvoriť čínsky trh európskym exportérom," povedal Mandelson pred poslancami Európskeho parlamentu. Vojna o pulóvre, tričká, nohavice, či podprsenky je iba špičkou ľadovca. Od spustenia čínskych reforiem v sedemdesiatych rokoch obchod vzrástol štyridsaťnásobne, na vlaňajších 175 miliárd euro.
Čína a únia sa navzájom stali druhým najväčším partnerom, ale Európa ťahá za stále kratší koniec povrazu - európsky schodok v obchodovaní vlani dosiahol 79 miliárd euro, tento rok za prvý polrok už predstavuje 46 miliárd. "Dnes bojujeme o textil, zajtra o topánky a pozajtra o autá. Neklamme si, že sa Čína obmedzí iba na lacný tovar, už teraz jednu tretinu čínskeho exportu tvoria špičkové technológie," varuje europoslankyňa Caroline Lucasová, ktorá žiada od komisie monitorovanie miery ohrozenia európskych odvetví ázijským drakom. Poslanci si na rozdiel od diplomatov nemusia brať servítky pred ústa a Pekingu vyčítajú, že za prílevom lacného tovaru stojí kopírovanie výrobkov, falšovanie, neexistencia sociálnych a ekologických štandardov, detská práca, 100 miliónov Číňanov žijúcich v krajnej biede, nehovoriac o porušovaní ľudských práv, svojvoľnom väznení, mučení a popravách, ktoré patria medzi dôvody zbrojného embarga. Zatiaľ Rusi predávajú Číňanom zbrane za dve miliardy dolárov ročne.
Predsedu Európskej komisie Josého Barrosa privádza do Pekingu okrem Mandelsona aj komisár Vladimír Špidla, ktorý sa chystá čínskych partnerov zoznámiť s európskym sociálnym modelom. Počas summitu má podpísať zmluvu o nadviazaní dialógu v sociálnych otázkach a Európska únia už na budúci rok chystá technickú pomoc vo výške 40 miliónov euro práve na reformu, alebo skôr zavedenie systému sociálneho zabezpečenia. Okrem textilu sa do programu majú dostať otázky ako príprava novej rámcovej dohody, boj proti ilegálnej migrácii, ľudské práva, prístup na čínsky trh či udelenie trhového štatútu čínskej ekonomike, nové ekologické projekty v boji proti klimatickým zmenám, takisto mezinárodné problémy ako reforma OSN, Severná Kórea a Barma. Počas summitu má byť uzatvorená aj polmiliardová pôžička od Európskej investičnej banky. (čtk)