PRAHA – Peniaze asi tridsiatich tisícok Čechov, ktorí zverili svoje úspory spoločnosti KTP Quantum, sú ohrozené. Majetok spoločnosti je podľa internetového vydania Mladej fronty Dnes výrazne nižší ako 2,2 miliardy českých korún, ktoré spoločnosti zverili jej klienti. Prípad českej firmy a slovenského B.M.G. Invest majú niekoľko spoločných prvkov. Aj keď ich činnosť je v súčasnosti pod dohľadom, ani jedna nepripúšťa, že by mala problémy.
KTP podobne ako B.M.G. a Horizont Slovakia ponúkal niekoľko rokov garantované zhodnotenie vkladov, ktoré bolo vyššie, ako sa dalo získať v bankách. Kým v prípade spoločností skupiny Horizont išlo aj o niekoľko desiatok percent ročne, KTP núkal 14 percent. V súčasnosti už nové zmluvy s týmto garantovaným výnosom nepodpisuje, lebo mu to česká Komisia pre cenné papiere zakázala.
V tom je aj hlavný rozdiel medzi oboma firmami. KTP je maklér, ktorý má licenciu na obchodovanie a peniaze od vkladateľov investoval do nákupu akcií. Na rozdiel od bežných obchodníkov s cennými papiermi, ponúkal pevné úročenie – čo zákon zakazuje – čím pripomínal slovenské nelicencované subjekty. Aj keď Horizont ešte minulý rok mal licenciu obchodníka s cennými papiermi, jeho aktivity v oblasti výberu vkladov nepodliehajú žiadnej kontrole zo strany štátu.
Komisia minulý rok urobila kontrolu v českej firme a odhalila aj niekoľko ďalších porušení zákona. Okrem toho, že ponúkala garantované výnosy, investovala veľkú časť majetku do verejne neobchodovateľných akcií, ktorých skutočná hodnota sa dá len ťažko určiť. Časť peňazí investovali do majetku, na ktoré majú dnes záložné právo banky.
Okrem toho podľa komisie firma nezarábala toľko, aby mohla vyplácať vysoké úroky zákonnou cestou. Preto je podozrivé, že časť výnosov vyplácali z peňazí nových klientov. „Nie je isté, z akých prostriedkov vyplácali,“ povedal podľa MF Dnes člen prezídia Komisie pre cenné papiere Milan Šimáček.
Aj predstavitelia slovenskej Asociácie správcovských spoločností predpokladajú, že nelicencované subjekty vyplácajú výnosy z peňazí nových klientov. KTP má čas do konca mesiaca, aby napravila nezrovnalosti. Firma však tvrdí, že starým klientom bude aj naďalej zhodnocovať vklady stanoveným úrokom. Pokutu 2,5 milióna korún prezentuje ako poplatok za prelicencovanie. Akcie, ktorých sa mala zbaviť, má stále na svojich účtoch. A tvrdí, že KTP je stabilná.
Jeden z majiteľov Karel Takáč tvrdí, že firma rokuje so švajčiarskym investorom a má ozdravný plán, ktorý bude spolufinancovať Raiffeisen. Tá to však oficiálne nekomentovala a podľa MF Dnes zdroje blízke banke to jednoznačne vylučujú.
GABRIEL KÁDASI