BRATISLAVA – Fakt, že Slovensko je naviazané na globálnu ekonomiku, prináša aj riziká. Tie sa prejavili v decembrovom prepade produkcie priemyslu. Recesia na trhoch Európskej únie, ktoré sú hlavnými odbytiskami slovenských exportérov, už v posledných mesiacoch výrazne spomaľovala rast slovenského priemyslu. V decembri mala potom za následok až prepad, keď bola produkcia 0,7 percenta pod výsledkom spred roka. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.
Európska recesia dorazila na Slovensko s oneskorením. „Naša krajina vykázala po postupnom spomaľovaní pokles priemyselnej produkcie až v osemmesačnom oneskorení za vývojom v krajinách únie,“ upozornil analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu je vplyv spomalenia rastu v únii na Slovensko badateľný počas druhého polroku 2001 v rozhodujúcej väčšine odvetví.
Decembrový prepad, aký priemysel nezažil od októbra 1999, zároveň odhaľuje silnú závislosť nosných odvetví slovenského hospodárstva od cyklického vývoja vo svete. Pokles ekonomického rastu v Nemecku mal za následok výrazný pokles zahraničného dopytu aj po automobiloch vyrábaných na Slovensku. Rovnako aj oceliarsky priemysel sa v závere roka nevyhol cyklickému vývoju.
V oboch odvetviach boli rozhodujúcimi faktormi celozávodné dovolenky v hlavných podnikoch, teda v U.S. Steel Košice a v bratislavskom Volkswagene, kde sa pridal aj niekoľkomesačný odklad spustenia výroby nového modelu.
„Výroba dopravných prostriedkov v decembri medziročne klesla o 32 percent, čím sa dostala na najnižšiu hodnotu od júla 1999. Výroba kovov a kovových výrobkov bola o 11,8 percenta nižšia ako pred rokom. Naposledy toto odvetvie zažilo väčší pokles v apríli 1999,“ poznamenal Blaščák.
Za celý rok 2001 vykázal priemysel rast 4,6 percenta.
Ako ďalej
Analytici sa zhodne vyjadrujú o očakávanom vývoji priemyslu za prvý mesiac tohto roka. Ódor: „Neočakávam, že pokles bude dlhšie pokračovať. Hoci sa ešte za január bude výsledok zrejme pohybovať okolo nuly, za celý rok očakávam rast produkcie o 3,8 percenta.“
Podľa Blaščáka možno v tomto roku očakávať nízky prírastok, ktorý je odrazom najmä vývoja globálnej ekonomiky. Ukazuje sa však, že návrat k prorastovému trendu vo svete by mohol znamenať aj oživenie priemyslu na Slovensku.
„Predpokladáme, že už v januári by mala priemyselná výroba opäť dosiahnuť kladné hodnoty. S výraznejším oživením však počítame až v druhej polovici roka,“ povedal Prega. TOMÁŠ KURTANSKÝ