BRATISLAVA – Aj keď turistický priemysel celosvetovo zažíva najväčšiu krízu v dejinách, slovenský cestovný ruch dosiahol zaujímavý úspech. Devízové príjmy z turistiky po štyroch rokoch padania stúpli. Príjmy rastú (asi o 23 percent), ale aj na Slovensko prišlo menej hostí ako kedysi.
Za jedenásť mesiacov roku 2001 prekročil príjem z cestovného ruchu výsledky za celý rok 2000 a odhaduje sa, že celoročný výsledok sa konečne prehupne cez pol miliardy dolárov. To sa naposledy stalo v roku 1997 (najlepší výsledok bol ešte o rok skôr – 673 miliónov dolárov).
Svetová turistika utrpela vlani šok z teroristických útokov. Pokles záujmu o cestovanie pocítili najmä krajiny, kam chodilo veľa amerických a japonských turistov. Slovensko medzi nimi nie je.
Odborníci upozorňujú, že akýkoľvek optimizmus je predčasný. „Ak by u nás vlani naozaj došlo k určitému skoku, ešte to neznamená, že ide o dlhodobú tendenciu, na to treba pár rokov počkať,“ tvrdia. V zásade sa v slovenskom cestovnom ruchu nič nezmenilo. „Nezačali tu pôsobiť žiadne nové mechanizmy.“ Úspechom je už to, že príjmy nepadajú.
Slovenská agentúra pre cestovný ruch už dávnejšie poukazuje na to, že do oficiálnych príjmov sa u nás nedarí zaratúvať aj prínos z čiernej ekonomiky, v ubytovacích, zmenárenských a ďalších službách. Česi, Maďari a Poliaci na to majú určité koeficienty. Naše príjmy by sa vraj tiež ukázali o 100-150 miliónov dolárov vyššie.
Celkove sa však Slovensko so susednými krajinami vo využívaní turistického priemyslu nemôže porovnávať, aj keď mnohé podmienky sú tu podobné. Maďari získavajú z turistiky asi dva a pol, Česi vyše tri a Poliaci viac ako šesť miliárd dolárov. (ru)
Devízové príjmy Slovenska z turistiky
(v miliónoch dolárov)
Rok 2000 Rok 2001
Príjmy za 11 mesiacov 399 489
Príjmy za celý rok 431 500 (odhad)