BRATISLAVA – Lekári a lekárnici predpisujú čoraz viac drahších originálnych liekov, čo neúmerne zaťažuje rozpočty zdravotných poisťovní. Výdavky na lieky predstavujú 40 percent všetkých výdavkov slovenského zdravotníctva a podľa odborníkov vzrastú až na 45 percent.
Až dve tretiny originálnych prípravkov je však možné nahrádzať takzvanými generickými liečivami, ktoré sú niekoľkonásobne lacnejšie.
Nespokojné je aj ministerstvo zdravotníctva. „Podnikáme všetky kroky, aby sme zvyšovanie výdavkov a lieky obmedzili. Je to neúnosné pre akýkoľvek zdravotný systém. Generiká majú v našom zdravotníctve svoje opodstatnenie. Z medicínskeho hľadiska ide o totožný liek. Boli by sme radi, keby sa generiká stali štandardnou súčasťou liečebného procesu,“ povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Martin Urmanič.
Zdravotné poisťovne už niekoľko rokov kritizujú lekárov, že pod tlakom farmaceutických spoločností predpisujú práve nimi dovážané zahraničné lieky. Ich odhady hovoria, že až 15 percent liekov je predpisovaných zbytočne a rovnaké percento je predpísaných nesprávne. Odborníci kritizujú aj kategorizáciu liekov, ktorú robí ministerstvo zdravotníctva. Predstavitelia Slovakofarmy hovoria o úplatkárstve a korupcii.
„Súčasná podoba kategorizácie je najtransparentnejšia, aká tu kedy bola. Aj keď nie je ideálna a stále je čo zlepšovať,“ oponuje Urmanič. Podľa neho by bolo riešením povinné členstvo lekárov v Asociácii súkromných lekárov. Tá by ich zaviazala po podpise so zdravotnými poisťovňami k tomu, že po prečerpaní stanoveného limitu na predpis liekov by rozdiel uhrádzali samotní lekári zo svojho vrecka. „Lekári sú tí, ktorí majú v ruke pero a predpisujú lieky. To, čo v susedných Čechách úspešne funguje, naráža na Slovensku na politický odpor,“ hovorí Urmanič.
TOMÁŠ KUČA