PETER MEDERLY, generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl ministerstva školstva: „Napríklad aj preto, že v platení za externé štúdium je absolútny chaos. Nie je nijako upravené a podľa mňa to ničí právne vedomie národa. Tým, že budú definované tri stupne štúdia, kreditný systém, udeľovanie titulov, sa priblížime pomerom vo svete. Vysoké školy získajú aj ekonomickú samostatnosť a je šanca, že pôjdu dopredu. Ak škola nebude kvalitná, môže skrachovať.“
MIROSLAV BEBLAVÝ, nezávislý expert, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť: „Zákon vytvára priestor na významný rozvoj tých vysokých škôl, ktoré budú schopné chytiť sa nových možností. Bez neho bude naše vysoké školstvo pokračovať v pomalom umieraní. Ide o nevyhnutnú, hoci nie postačujúcu podmienku rozvoja vysokých škôl.“
MARTIN FRONC, štátny tajomník ministerstva školstva: „Zákon vytvorí konkurenčné prostredie. Medzi študentmi tým, že zavedie kreditný systém a stupňové vzdelávanie – bakalár, magister, doktor. Medzi pedagógmi novým inštitútom prijímania na miesta docentov a profesorov. Tým, že na niektoré profesie nebude potrebné päťročné magisterské štúdium, bude môcť študovať viac študentov. Pretože škola bude mať svoj majetok, bude zodpovedná za svoj život. Doteraz mala akademické slobody, teraz bude mať i ekonomickú slobodu.“
PETER KRESÁK, poslanec a prorektor Univerzity Komenského: „Zákon potrebujeme, aby sa vysokoškolský život začal budovať na logických základoch. Dnešné vnútorné rozloženie univerzít cez právnu subjektivitu fakúlt je trochu nešťastné. Kreditný systém štúdia je možný, iba ak je univerzita vnútorne otvorená. Kreditný systém rozhodne prispeje k tomu, aby naše diplomy získali väčšiu váhu a aby sa naši absolventi mohli slobodne pohybovať na veľkom európskom trhu. Dôležitý je aj iný spôsob financovania.“
RENÁTA KRÁLIKOVÁ, predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl: „V Európe vzniká jednotný otvorený vzdelávací priestor, do ktorého sa chceme začleniť. Zákon na to reaguje. Kľúčový je nový systém financovania, ktorý umožní viaczdrojové financovanie. Žiadna vláda nie je schopná financovať vysokú školu v plnom rozsahu.“
MILAN DADO, rektor Žilinskej univerzity a predseda Konferencie rektorov Slovenska: „Už príliš dlho hovoríme o reforme vysokého školstva a príliš dlho pripravujeme pravidlá, aby sme mohli lepšie fungovať v európskom vzdelávacom a výskumnom priestore. Zákon definuje normy, ktoré nás priblížia k fungovaniu vysokých škôl v Európskej únii. Napríklad otázka integrity vysokých škôl je v súčasnom svete, ktorý sa veľmi rýchlo mení a vyžaduje rôzne interdisciplinárne vzťahy, veľmi dôležitá.“ (mar)