Školské autobusy stoja na zaplavenom parkovisku v New Orleanse. FOTO - ČTK/AP |
V New Orleanse je teraz dôležité zachrániť ľudí a zasypať 60-metrový otvor v hrádzi na jazere Pontchartrain. Diskutuje sa však aj o budúcnosti tohto mesta. Ako ho zrekonštruovať, ako zabrániť ďalším katastrofám v delte Mississippi na pôde, ktorá sa postupne prepadáva.
Je prepych stavať znovu na mieste pri veľkom jazere v oblasti, ktorú bičujú silné hurikány, tvrdia zástancovia sťahovania. "Nedáva zmysel prebudovať mesto, ktoré leží pod úrovňou mora," povedal šéf Snemovne reprezentantov Dennis Hastert a spôsobil v Amerike slušný rozruch.
Prezident George Bush už sľúbil, že New Orleans sa opäť postaví na nohy. A pre obyvateľov mesta rovnako aj väčšinu Američanov je nepredstaviteľné, že by v úzkych uličkách Francúzskej štvrte nehrali džezoví muzikanti, na rieke nepremávali parníky s veľkými kolesami a milovníci hazardu tam nemíňali v kasínach milióny dolárov.
Zdá sa, že zástancovia konceptu nových bezpečnostných bariér, ktoré mesto ochránia pred vodou, majú prevahu. Američania nepatria k tým, čo porazenecky skláňajú hlavy, skôr hľadajú riešenia.
Jedno ponúka mesto Valmeyer, asi 50 kilometrov od New Orleansu. Po záplavách v roku 1993 ho presťahovali asi o dva kilometre ďalej na vyvýšené, bezpečné miesto. Vo Valmeyeri žije 900 obyvateľov a celý presun stál 65 miliónov dolárov. Presťahovať New Orleans by podľa niektorých odhadov mohlo vyjsť na 50 miliárd.
Podľa denníka The Boston Herald rekonštrukcia New Orleansu na pôvodnom mieste bude ešte nákladnejšia. Sedemdesiatpäť miliárd dolárov za perlu juhu, ktorá sa ocitla pod vodou potom, ako v utorok nevydržala silná betónová stena pri jazere.
O tom, že mestu hrozí pohroma biblických rozmerov, existovalo niekoľko štúdií a predstavitelia mesta aj Louisiany opakovane žiadali peniaze z federálneho rozpočtu na opravu celého systému. Neúspešne.
Už roky sa vedelo, že systém hrádzí, kanálov a odčerpávacích zariadení postačuje najviac na hurikán kategórie 3 na päťstupňovej škále. Mesto zasiahla "4" a po počiatočnej úľave, že oko hurikánu ho obišlo, v utorok povolila hrádza na jazere. Na mieste, kde to pri počítačových simuláciách nečakali.
"Vybudovať systém, ktorý mesto ochráni pri zásahu hurikánu kategórie 5 by stálo 2,5 miliardy dolárov," povedal pre New York Times Alfred Naomi, projektant z New Orleansu, ktorý roky upozorňoval, že staré hrádze a stále častejšie zlyhávajúce pumpy, ktoré len s problémami zvládali prívalové dažde, už nepostačujú.