FOTO - REUTERS |
Celé stáročia platil v Európe v zámožnejšej spoločnosti železný zvyk prvorodenstva - najstarší mužský potomok zdedil majetok, druhý sa dal na duchovnú dráhu a tretí k armáde prípadne na obchod. Z najnovších poznatkov, ku ktorým dospeli nórski vedci, vyplýva, že to bolo opodstatnené. Ako príklady podporujúce teórie, že prvorodení bývajú v živote úspešnejší, sa uvádzajú americkí exprezidenti Jimmy Carter a Bill Clinton či manželka britského premiéra Cherie Blairová.
Výskumníci sledovali, či faktory ako veľkosť rodiny alebo poradie, v ktorom deti prídu na svet, môžu mať vplyv na ich úspech v živote. V štúdii, ktorá zahrnula takmer jeden a pol milióna Nórov vo veku 16 až 74 rokov, sa uvádza, že najstarší potomok býva úspešnejší aj v škole aj v zamestnaní, a to bez ohľadu na veľkosť rodiny či jej príjmy. Prvorodené dieťa je v porovnaní so súrodencom, ktorý príde na svet ako štvrtý či piaty, na tom výrazne lepšie. Podľa nórskeho profesora Kjella Salvanesa môžu tieto rozdiely súvisieť s tým, že starší súrodenec vo vzťahu k mladším preberá obyčajne vodcovskú úlohu. "Starší súrodenec sa k mladším správa ako učiteľ, učí ich, ako naložiť s informáciami, ako ich utriediť a predkladať ďalším deťom. A to sú veľmi užitočné vlastnosti v škole a neskôr aj v práci."
Získané poznatky môžu prispieť napríklad aj k objasneniu toho, prečo sa mladší brat niekdajšieho amerického prezidenta Jimmyho Cartera stal alkoholikom a mladší brat exprezidenta Clintona Roger ( na snímke vľavo ) skončil za mrežami kvôli kupčeniu s drogami. Ďalším príkladom je manželka britského premiéra Cherie Blairová. Ako najstaršia z ôsmich sestier získala veľmi dobré renomé medzi advokátmi, zatiaľ čo jej sestry - herečky, novinárky či učiteľky - v svojej profesii nevynikli.
Kľúčovým faktorom je podľa vedcov poradie, v akom sa deti narodia. "Každé ďalšie dieťa, ktoré sa v rodine narodí, znižuje priemernú mieru dosiahnutého vzdelania detí v tejto rodine," konštatuje štúdia. Výskumom sa zistilo aj to, že ženy, ktoré sa narodia v rodine neskôr, majú nižšie príjmy a je u nich menšia pravdepodobnosť, že budú mať zamestnanie na plný úväzok. Naopak, je u nich vyššia pravdepodobnosť, že prvé dieťa sa im narodí prv, než dosiahnu dospelosť. Aj neskôr narodení muži majú nižšie príjmy než ich prvorodený súrodenec. Výsledkom štúdie je tiež poznatok, že v rodinách s obmedzenými príjmami sa investície sústreďujú predovšetkým do najstaršieho potomka. Vedci však pripúšťajú, že aj v tejto oblasti výnimky potvrdzujú pravidlo.