Po pútnikoch na moste cez rieku Tigris v Bagdade ostali iba topánky. Davovú paniku, pri ktorej zomreli stovky šíitov, vyvolal strach zo samovražedného atentátu. FOTO - TASR/AFP
BAGDAD - Na moste v Bagdade v stredu vznikla panika. Státisíce šíitskych pútnikov, ktorí smerovali k mauzóleu imáma Músu Kázima, vydesila správa, že v dave je samovražedný terorista. Výsledkom je takmer tisíc mŕtvych a stovky zranených. Ľudia skákali z mosta do rieky Tigris, väčšinu obetí dav ušliapal alebo udusil.
Posledná bilancia najväčšej tragédie v Iraku od americkej invázie v roku 2003 si podľa posledných informácií vyžiadala najmenej 953 obetí.
Aj niekoľko hodín po tragédii rieka vyplavovala telá obetí. Na moste, ktorý spája šíitsku časť Bagdadu so sunnitskou, zostali hŕby topánok a šiat. Tisícky Iračanov hľadali alebo oplakávali príbuzných. Blízke nemocnice nestíhali prijímať zranených. Na uliciach vznikli provizórne ošetrovne a márnice.
Vládni predstavitelia obvinili z nešťastia sunnitských povstalcov. Tí podľa nich medzi davom rozšírili fámu o chystanom teroristickom útoku. Potvrdzovali to aj výpovede svedkov. "Spievali sme o imámovi Múzovi, keď ľudia začali kričať o samovražednom útočníkovi," citoval New York Times Walída Hamída, ktorému sa podarilo vyviaznuť z davu s poranením hrudníka. "Začali sa tlačiť. Nikto sa nepozeral za seba, ani nepodal ruku tým, ktorí spadli. Utekali, aby sa zachránili."
Pútnici sa na most už blížili vo vypätej atmosfére. Znervózňovala ich 43-stupňová horúčava a ranná mínometná paľba na Kázimove mauzóleum, ktorá si vyžiadala sedem mŕtvych.
Iracký premiér Ibrahím Džaafárí vyhlásil trojdňový smútok za mŕtvych, medzi ktorými sú predovšetkým ženy a deti.
Včera sa začali prvé pohreby. Väčšina príbuzných chce mŕtvych pochovať v posvätnom šíitskom meste Nadžaf, aby boli ich duše čo najbližšie pri svätyni imáma Alího a mali tak zaistené požehnanie a cestu do raja. Diaľnica do Nadžafu bola včera preplnená autobusmi a automobilmi prevážajúcimi truhly.
Minister zdravotníctva Abdul Mutalíb Alí obvinil ministra vnútra aj ministra obrany zo zlej organizácie. V plynulom postupe davu bránilo aj kontrolné stanovište na konci mosta, ktorý pred tým uzavreli. Chceli tak zabrániť presunu extrémistov zo šíitskej štvrte Kázimíja do sunnitskej štvrte Azamíja na druhom brehu rieky. (rek, čtk)
Panika: nová zbraň teroristov
Bez jediného výstrelu, bez bomby a samovražedného atentátnika, a predsa zabili tisíc ľudí. Irackí teroristi našli veľmi efektívnu zbraň: paniku.
Stačilo rozšíriť fámu, že v dave je samovražedný atentátnik a všetko ostatné išlo už samo. Ľudia skákali do vody, šliapali jeden po druhom. Nie je isté, že fámu rozšírili naozaj teroristi, je to však veľmi pravdepodobné.
"Boli to Saddámovi a Zarkávího ľudia, kto šírili fámy na moste, kde vypukla panika," tvrdil národný poradca pre bezpečnosť aj ďalší vysokí irackí predstavitelia.
Šíitski veriaci sú častým terčom sunnitských extrémistov, ktorí sa nevedia zmieriť s pádom režimu Saddáma Husajna a prítomnosťou zahraničných vojakov. V minulosti mali menšinoví sunniti rozhodujúci vplyv na dianie v Iraku. Po zmene režimu a rokoch útlaku teraz získali prevahu šíiti. Svoju znovunadobudnutú pozíciu dávajú najavo aj vášnivými náboženskými zhromaždeniami, ako to bolo v stredu pri príležitosti smrti (v roku 799) imáma Músu. (rek)
Najtragickejšie prípady davovej paniky
Prehľad najtragickejších prípadov davovej paniky od roku 1990.
2. júla 1990 - V údolí Miná pri Mekke zahynulo 1426 pútnikov. Zmätok vznikol po výpadku ventilácie.
23. mája 1994 - V Mekke zomrelo v tlačenici 270 pútnikov.
15. apríla 1997 - V táboroch pútnikov pri Mekke vypukol požiar, v následnej panike ušliapali 343 ľudí.
27. januára 2002 - Po výbuchu muničného skladu v nigérijskej metropole Lagos zahynulo cez tisíc ľudí. Väčšina z nich prišla o život pre následnú paniku.
1. februára 2004 - Tlačenica v údolí Miná si vyžiadala smrť 251 pútnikov.
25. januára 2005 - V tlačenici pri hinduistickom chráme pri obci Vaj v indickom štáte Maháráštra prišlo o život cez 300 pútnikov.
(čtk)