Obyčajným zákonom skrátiť volebné obdobie
Podľa ústavy sa voľby "musia konať v lehotách, nepresahujúcich pravidelné volebné obdobie ustanovené zákonom". Zákon, ktorý by ustanovil "pravidelné volebné obdobie", však neexistuje. Teoreticky by teda bolo možné obyčajnou novelou zákona o voľbách určiť, že súčasné volebné obdobie sa končí napríklad v júni budúceho roka.
Takáto novela by však bola zrejme v rozpore s ústavou, pretože tá hovorí, že "Národná rada Slovenskej republiky má 150 poslancov, ktorí sú volení na štyri roky". Je nepravdepodobné, že by predseda parlamentu za týchto okolností vyhlásil voľby v skrátenom termíne.
Uznesením prerušiť zasadanie parlamentu
Ďalšou z možností je schváliť uznesenie, ktorým by sa prerušilo zasadnutie parlamentu na viac ako štyri mesiace. Podľa ústavy je to totiž dôvod na rozpustenie parlamentu. Na prijatie uznesenia nie je potrebná ústavná väčšina a opozícia by ho mohla presadiť. V takom prípade však prezident môže, ale nemusí Národnú radu rozpustiť. Treba dodať, že tento inštitút sa v praxi ešte nevyskúšal a pri jeho použití by mohli nastať rôzne interpretačné spory.
Zablokovať uznášaniaschopnosť parlamentu
Nevyskúšaný je aj spôsob rozpustiť parlament, pretože je dlhodobo neschopný uznášať sa. Ústava hovorí, že prezident môže rozpustiť Národnú radu aj vtedy, ak "nebola dlhšie ako tri mesiace spôsobilá uznášať sa, hoci jej zasadanie nebolo prerušené a hoci bola v tom čase opakovane zvolávaná na schôdzu".
Parlament je uznášaniaschopný, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých jeho poslancov. Opozícia by teda mohla dlhodobo ochromiť Národnú radu, len ak by mala 76 hlasov. Musela by byť však zároveň splnená ďalšia podmienka, že by predseda parlamentu v čase opozičného bojkotu opakovane zvolával schôdzu. No aj v tomto prípade má prezident len možnosť, a nie povinnosť rozpustiť zákonodarný zbor.
Ústavným zákonom skrátiť volebné obdobie
Ústavne čistá a už overená cesta k predčasným voľbám je schváliť ústavný zákon, ktorým by si poslanci skrátili súčasné volebné obdobie. Na to treba zo 150-členného poslaneckého zboru získať hlasy najmenej 90 poslancov. Opozícia toľko hlasov nemá.