BRATISLAVA - V ponovembrovej histórii parlamentu sa ešte nestalo, aby sily koalície a opozície boli také vyrovnané ako teraz. Napriek očakávanému odchodu šéfa ANO Pavla Ruska a troch verných poslankýň do opozície by však koalícia mohla pri dôležitých hlasovaniach získať tesnú väčšinu 76 hlasov zo 150-členného parlamentu.
Koalícia by mala vrátane Lintnerovho krídla ANO 66 istých hlasov a opozícia 59. Zvyšok tvoria nezávislí poslanci, ktorí tak rozhodnú o osude Dzurindovej vlády. Hoci politici vládnych strán otvorene nehovorili o počtoch, podľa neoficiálnych informácií by sa ku koalícii mohlo ticho pridať až 10 nezávislých poslancov.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos ručí za svoju stranu 20 hlasmi poslancov SMK, ale celková sila koalície aj s nezávislými sa podľa neho "ukáže až na septembrovej schôdzi parlamentu".
Podpredseda klubu SDKÚ Roman Vavrík verí, že vláda nájde pre dôležité zákony vždy dosť hlasov, aj keď nezávislí hlasujú z prípadu na prípad podľa svojho uváženia.
Pre koalíciu bude kľúčový štátny rozpočet na budúci rok a zákony, ktorými bude chcieť doladiť reformy. Bude však zrejme čeliť aj riziku, že opozícia sa pokúsi odvolať jej ministrov, aby privolala pád vlády.
(sp)