Obyvatelia New Orleans sa brodia zatopenými ulicami, v ktorých niekedy plávajú aj mŕtvoly. Túžia po jedinom. Dostať sa von z mesta, ktoré zničil hurikán a obrovské vlny. FOTO - SITA/AP |
NEW ORLEANS - Najväčšia záchranná akcia v amerických dejinách sa naplno rozbieha, zúfalstvo v zaplavenom New Orleans je po hurikáne Katrina stále väčšie. V meste, ktorého hrádze neudržali záplavovú vlnu z jazera Pontchartrain, je pre políciu a vojakov stále náročnejšie zastaviť násilie a lúpenie. Vo vodnej pasci je 80-tisíc jeho obyvateľov, pre ktorých platí výnimočný stav.
Tisíce čakajú, kedy sa dostanú zo zničeného mesta. Hladní zúfalci aj kriminálnici sú pri rabovaní čoraz bezohľadnejší. Stále častejšie sa ozýva streľba, pred štadiónom Superdome niekto postrelil člena Národnej gardy, inde strieľali na vrtuľník. Pred štadiónom sa zhromaždilo niekoľko desiatok tisíc ľudí čakajúcich na evakuáciu, tú dočasne po incidentoch zastavili.
Dav sa nesnaží dostať len do obchodov či reštaurácií, ale aj nemocníc, hotelov, verejných a súkromných budov.
"Spravíme všetko, čo bude potrebné, aby sme do našej oblasti vrátili zákon," povedala guvernérka Louisiany Kathleen Blancová. Starosta mesta Ray Nagin nariadil 1500 policajtom, aby sa namiesto záchranných prác venovali potlačeniu násilností a násilia. "Ty lúpiš, ja strieľam ("You loot, I shoot."), napísal jeden z obyvateľov na svoj dom. Ľudia sú pripravení brániť svoj majetok so zbraňou v ruke, taká je americká tradícia.
Zúfalá situácia je aj v štáte Mississippi, kde je v úkrytoch spoločne 20-tisíc ľudí. Trištvrtiny štátu sú bez elektrickej energie. Záchranári dom po dome kontrolujú, či tam nie sú ľudia, ktorí potrebujú pomoc. Prehľadávajú zväčša úplne zničené domy a ruiny, čo z nich zostali. Doteraz v Mississippi našli 200 mŕtvych.
Katastrofe sa mestá neubránili, hoci sa na pohromu pripravovali. Záchranári a médiá až po dvoch dňoch dokázali priniesť správy, z ktorých bolo zrejmé, aké obrovské sú škody. Dnes je jasné, že ide o druhú najväčšiu prírodnú katastrofu v americkej histórii čo do počtu zmarených životov. Najväčšou bolo zemetrasenie v San Franciscu v roku 1906, keď zomrelo 6-tisíc ľudí.
Podľa vojakov, ktorí sa podieľajú na záchranných prácach, bude trvať týždne, ak nie mesiace, kým sa podarí odčerpať vodu z ulíc New Orleans. Celé mestá v pobrežnej oblasti štátov Louisiana, Alabama a Mississippi budú musieť začať úplne od začiatku. Vystavať cesty, kanalizáciu, elektrické vedenie, nové domy. Bez pomoci štátu sa postihnuté štáty nezaobídu.
K pobrežiu smerujú s pomocou vojnové lode, po súši nákladné autá s liekmi a základnými potrebami. Americké ministerstvo obrany vysiela dodatočných šesťdesiat vrtuľníkov na vyslobodzovanie osôb, ktoré uviazli v zaplavených domoch.
(mch, reuters, čtk)