Staršia pani ukladá kvety pred hlavnú bránu lodeníc v Gdansku. Svetoví politici aj bývalí disidenti sa tam stretli, aby si pripomenuli 25. výročie založenia Solidarnosci. FOTO - REUTERS |
Brána lodeníc ozdobená kvetmi, veľká omša, slová a atmosféra pripomínajúca tú spred 25 rokov. Gdansk v stredu oslavoval výročie vzniku Solidarity.
Rovnako ako pred štvrťstoročím aj teraz bol v centre udalostí fúzatý a sebaistý Lech Walesa. Vtedy elektrikár, dnes bývalý prezident.
Poctu mu skladali všetci politici a intelektuáli, ktorí dorazili do Gdanska. Prišlo takmer 30 prezidentov a premiérov, medzi nimi aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Bývalému nepriateľovi sa poďakoval aj prezident Alexander Kwasniewski, ktorý bol v čase štrajkov ministrom komunistickej vlády. Priznal, že sa vtedy mýlil. "Pán prezident Walesa, pán prezident Havel, prijmite našu vďaku. Vďačíme vám za veľa."
Druhý najväčší potlesk získal práve Václav Havel a lídri posledných demokratických revolúcií v Európe: prezidenti Ukrajiny a Gruzínska Viktor Juščenko a Michail Saakašvili.
Väčšina hostí hovorila o význame poľskej Solidarity pre premeny posledných 25 rokov v bývalom sovietskom bloku. "Pamätám si obrázok pápeža na bráne lodeníc, modliacich sa robotníkov, Walesu na pleciach svojich kolegov a to veľké pero, ktorým podpisoval Porozumenie," spomínal nemecký prezident Horst Köhler.
V Gdansku sa však iba nespomínalo. Všetci hovorili o šírení demokracie, o solidarite, na ktorú ešte mnohé krajiny čakajú.
"Na 25. výročie augusta musíme pamätať na krajiny ako Bielorusko, kde stále existujú disidenti a ľudia nie sú celkom slobodní. Solidarita neznamená len slobodu, ale aj zodpovednosť. A kým to tak je, musíme myslieť aj na týchto ľudí," presviedčal Havel.
Práve to by mala byť práca pre Európske centrum solidarity, ktorého zakladaciu listinu slávnostne podpísali Lech Walesa a predseda Európskej komisie José Barroso. V priebehu piatich rokov má vzniknúť pri lodeniciach. Walesa dohodu podpísal tým istým veľkým perom s obrázkom Jána Pavla II., ktorým podpisoval dohodu medzi Solidaritou a komunistami. Juščenko a Saakašvili ďakovali za inšpiráciu, ktorou im pri oranžovej a ružovej revolúcii bola Solidarita. Aj po 25 rokoch. "Po Ukrajine a Gruzínsku príde rad na Bielorusko. Šírenie demokracie nemožno zastaviť," povedal Juščenko.
Nie všetci však výročie vzniku Solidarity oslavovali. Mnohí z tých, ktorí pred 25 rokmi štrajkovali, hovoria, že "nebojovali za takéto Poľsko". Sú to hlavne ľudia, ktorí sa nevedeli uplatniť v novej realite, často prišli o prácu. Pritom v televízii vidia úspechy bývalých kolegov zo štrajkov, ktorí boli takými istými robotníkmi ako oni.