
BRATISLAVA – O animovanom kreslenom seriáli Pokémon a jeho mieste v programe verejnoprávnej televízie sa rozprúdila ostrá diskusia. Na regulačné orgány prichádzajú žiadosti, aby STV vysielanie japonského seriálu zastavila. Viacero odborníkov poukazuje na to, že seriál má nepriaznivý vplyv na vývin dieťaťa.
Psychológova sťažnosť
STV sa pri obhajovaní vysielania seriálu odvoláva na stanovisko renomovaného detského psychológa Štefana Matulu z Centra výchovnej a psychologickej prevencie. „Žiadne stanovisko som im k Pokémonom nedal. To, čo oni tvrdia, nie je pravda,“ povedal rozhorčene pre SME Matula, ktorý sa dožaduje, aby STV dementovala svoje tvrdenie.
„Myslím si, že nepriaznivé účinky na vývin dieťaťa tento seriál má. Preto som dvojnásobne nahnevaný na to, že to takto interpretovali,“ povedal Matula. Podľa neho však oficiálne stanovisko dá jeho centrum, na základe seriózneho vedeckého výskumu, ktorý jasne povie, či má seriál negatívne vplyvy a aké.
Negatívne ohlasy od odborníkov, ale aj divákov prišli aj na licenčnú radu, ktorá začala vo veci pokémománie vo verejnoprávnej televízii právne konanie. K seriálu sa vyjadrila aj sekcia ľudských práv a menšín na Úrade vlády: „Odvysielaním seriálu Pokémon sú porušované ľudské práva, práva na ochranu detí a zákon o vysielaní a retransmisii. Preto sekcia odporúča jeho vysielanie pozastaviť a proti STV vyvodiť čo najskôr opatrenia smerujúce k ochrane detí.“
Mediálna odborníčka Nataša Sláviková vo svojom odbornom stanovisku o Pokémonoch hovorí: „Seriálové postavičky provokujú k agresívnym formám správania. V jednej dvadsaťšesťminútovej časti sa v priemere dvadsať- až štyridsaťkrát vysloví kľúčové slovo Pokémon najmä v kombinácii so slovami chytiť, vycvičiť, zbierať, vymieňať, mať moc. Seriál prezentuje násilie, boj a ničenie. Hodina televízneho vysielania obsahuje v priemere päť až desať násilných činov, v seriáli Pokémon je ich niekoľkonásobne viac. Až 40 percent detí vo veku od 6–10 rokov verí, že ich zavraždia alebo zomrú pri nehode.“
Diskusia naživo o Pokémonoch
Dnes o 20.30 bude na STV 2 v priamom prenose diskusia o tom, či seriál má miesto na obrazovke verejnoprávnej televízie. Podľa informácií z komunikačného odboru STV sa na diskusii zúčastní psychologička Dorota Kapasová, neurologička Jaroslava Payerová, predseda Rady STV Jaroslav Franek, Marína Juríčková, ktorá je zodpovedná za vysielanie v STV, režisér detských relácií Vladislav Balko, novinár Martin Kasarda a Nataša Sláviková, zo sekcie ľudských práv a menšín na Úrade vlády.
O ČOM JE POKÉMOMÁNIA
O tom, že animovaný seriál Pokémon je pre deti nebezpečný, informovali svetové agentúry už v roku 1997. Podľa agentúry Reuters bolo v Japonsku hlásených viac ako 10-tisíc prípadov negatívnych účinkov seriálu. Viac ako 700 ľudí skončilo v nemocnici, 200 z nich museli hospitalizovať. Televízny seriál spôsobil deťom v čase sledovania kŕče, záchvaty, mdloby, nevoľnosť, rozostreté videnie, vracanie. Odborníci nazvali tento jav fotosenzorickou epilepsiou, ktorej spúšťacím mechanizmom mohol byť efekt rýchleho striedania farieb a svetiel.
MIRKA HOROBOVÁ