Brusel 11. februára (TASR) - Európska komisia nevidí dôvod, prečo by mala znížiť navrhovaný rozpočet pre rozšírenie EÚ o desať krajín. Vyhlásil to dnes v Bruseli komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler.
Podľa jeho slov návrh, ktorý predpokladá na roky 2004-06 vynaloženie sumy 40,2 miliardy eúr, rešpektuje limit stanovený na summite v Berlíne v roku 1999 v dokumente Agenda 2000.
"Nevidíme preto dôvod na zníženie navrhovaného rozpočtu," vyhlásil Fischler po rokovaní s poľským ministrom poľnohospodárstva Jaroslawom Kalinowským.
Komisár reagoval na názory, ktoré zazneli cez víkend na neformálnej schôdzke ministrov zahraničia EÚ v španielskom Cácerese. Nemecko, Francúzsko, Holandsko a niektoré ďalšie krajiny označili návrh EK za príliš štedrý a vyslovili sa za zníženie plánovaných výdavkov na rozšírenie. Kandidátskym krajinám sa naopak návrh zdá nedostatočný.
Podľa Fischlera treba brať do úvahy aj ďalšiu skutočnosť - nové členské krajiny budú po vstupe prispievať do spoločného rozpočtu EÚ sumou asi 5,5 miliardy eúr ročne.
Ak by sa ich podpora znížila z navrhovaných 7,5-8 miliárd, viedlo by to dokonca k horšej situácii, v akej sú kandidátske krajiny dnes. V súčasnosti totiž v rámci predvstupovej pomoci dostávajú ročne asi 2,5 miliardy.
"Okrem toho by došlo k tomu, že niektoré z nových krajín by sa stali čistými platiteľmi od úplného začiatku. To považujeme za nespravodlivé a nevidíme preto dôvod meniť (náš návrh)," vyhlásil komisár Fischler.
Zdôraznil tiež, že proces prístupových rokovaní nemožno v žiadnom prípade miešať s reformou spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), ktorú požadujú už teraz niektoré členské krajiny.
"Tieto dva procesy musia byť oddelené. Miešať ich, to by bola jedna z najväčších chýb," upozornil komisár. Už v júni plánuje podľa neho EK predložiť strednodobé prehodnotenie CAP, z ktorého bude jasnejšie, akým smerom by sa táto najnákladnejšia politika EÚ mala v budúcnosti uberať.
Poľský minister priznal, že medzi EÚ a jeho vládou panujú v názoroch na financovanie rozšírenia veľké rozdiely. Zatiaľ čo komisia navrhuje poskytnúť farmárom nových krajín na úvod len 25-percentnú úroveň priamych platieb a na plnú úroveň ich zvyšovať počas desaťročného prechodného obdobia, Varšava požaduje hneď od začiatku 100 percent poľnohospodárskych subvencií.
Kalinowski však dnes v Bruseli prvýkrát pripustil, že Poľsko podporu v plnej výške hneď po vstupe nedosiahne. "Sme si vedomí, že nedostaneme 100 percent priamych platieb od začiatku," povedal. Vyslovil sa však za to, aby sa prechodné obdobie skrátilo na tri roky a noví členovia získali celé priame platby od roku 2006.
"V roku 2006 by všetci členovia EÚ, súčasní aj noví, mali mať rovnaké práva," vyhlásil s tým. Naznačil tiež, že ak Varšava bude mať obmedzené počas dlhého prechodného obdobia svoje práva, očakáva rovnako obmedzenie aj svojich povinností.
Kalinowski však odmietol špekulovať o tom, ako sa v prípadnom referende o vstupe do EÚ zachovajú poľskí roľníci, ak Varšava nepresadí v Bruseli ich požiadavky.
"Nie som jasnovidec, ale už dnes návrh komisie spôsobil, že roľníci aj ich zástupcovia v parlamente sú oveľa hlasnejší," uviedol. Vyjadril však nádej, že nakoniec sa podarí v rámci Agendy 2000 dosiahnuť dohodu a že rozšírenie EÚ sa uskutoční podľa plánu a na prospech oboch strán.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem