FOTO |
a z Osemročného gymnázia v Banskej Bystrici vraj ani netušili, aké názory Kotleba má a prezentuje na verejnosti.
Kotleba učí na gymnáziu štyri roky. Riaditeľ gymnázia Milan Beňačka sa dozvedel o akcii a vystúpení Kotlebu od manželky a z médií. "Prepuklo to až teraz. Som prekvapený." Pospolitosť mala pritom už 13. júla tlačovku, kde sa Kotleba ako "vodca" predstavil.
V nedeľu členovia pospolitosti skandovali heslá Sláva Tisovi, Nech žije Vodca. Na Kotlebov pozdrav Na stráž, reagovali Stráž!
Kotlebovi kolegovia zo školy zhodne tvrdia, že v kolektíve učiteľov aj žiakov je obľúbený a k jeho práci nemajú žiadne výhrady. O jeho vyhláseniach proti Rómom, ľuďom inej pleti, Maďarom či Židom však dnes hovoria, že sú nevhodné. Beňačka, ale aj ďalší povedali, že "vodca" svoje názory nikdy neprezentoval na pôde školy, ani pred žiakmi, takže nebol dôvod sa ním zaoberať. Dnes sa však vraj situácia čiastočne zmenila.
"Nikdy som takýto problém neriešil," hovorí Beňačka. "V prvom rade sa s ním musím porozprávať. Budem sa ho pýtať, ako si predstavuje svoju ďalšiu budúcnosť, či chce zostať v škole, alebo pôjde politickou cestou."
Beňačka je prekvapený, že pochod pospolitosti úrady povolili a že stranu zaregistrovali na ministerstve. "Ak im to všetci povolili, to má zastaviť takúto stranu riaditeľ školy?" pýta sa. Myslí si, že riešiť Kotlebov prípad nebude jednoduché. Ak neporušil žiadny zákon a jeho vyhláseniami sa nezaoberá polícia alebo súd, zatiaľ nevidí právny dôvod na výpoveď. Jednou z možností je podľa neho dohoda medzi vedením a učiteľom. (wm)