Keď Rusko prišiel do zasadačky, postavil sa do zadného rohu v miestnosti, kde mal tabuľu. Väčšinou kreslil fixkami bez toho, aby čokoľvek vydokladoval. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Predseda ANO Pavol Rusko včera pozval novinárov do sídla strany, aby im ukázal dôkazy, že mal z čoho splatiť zmenky na vyše sto miliónov. Doklady a iné listinné dôkazy však zabudol priniesť.
Hneď na začiatku sekretár strany Juraj Puchý oznámil, že novinári nemôžu klásť otázky. Keď sa však niečo opýtali, Rusko odpovedal. Puchý aj Ruskov bývalý hovorca na ministerstve hospodárstva Maroš Havran ho stále povzbudzovali, aby pokračoval vo výklade a otázky ignoroval. V miestnosti bola ešte Ruskova hovorkyňa Magda Krasulová a asistentka Viera Kudličková.
Rusko napríklad priznal, že časť stomiliónového dlhu splatil v hotovosti, napríklad 40 miliónov vraj vracal v kufríkoch "z trezora do trezora", čo je podľa neho v podnikateľskom prostredí úplne bežné.
Na kľúčové otázky Rusko väčšinou neodpovedal, zmluvy alebo daňové priznania neukázal. Na konci stretnutia, keď novinári povedali, že chcú vidieť výpisy z účtov, prípadne zmluvy, Havran sľúbil, že dokumenty poskytnú. Do redakcie ich potom posielali faxom.
Spolu poslali doklady na tri bankové prevody, tri výbery hotovosti z banky jednou firmou, štyri výdavkové a tri príjmové pokladničné bloky. Spolu s potvrdením o predaji jedného dlhu maďarskému podnikateľovi hovoria o použití takmer 54 miliónov. Doklady, ktoré by to overovali v účtovníctve daných firiem neposkytli, doklady na zvyšných 50 miliónov chýbajú úplne.
Dôkazom, že zmenky splatil, je podľa Ruska aj to, že neexistuje verejná listina, ktorá by tvrdila opak. Firmy, ktoré zaňho údajne splácali dlh, označoval za "naše", rovnako ako televíziu Markíza, aj keď v nich oficiálne nefiguruje. Firma ZT Slovakia trading, ktorú prepísal na svoju švagrinú, je vraj rodinná firma.
Žiadny zisk z týchto firiem Rusko neuvádza v majetkovom priznaní. Vraj preto, lebo minulý rok nerozdeľovali zisk medzi spoločníkov. Rusko však nie je ani medzi spoločníkmi. Požičiaval si ako súkromná osoba od súkromného podnikateľa a v majetkovom priznaní uviedol príjem len niečo vyše milióna. Na základe akého vzťahu zaňho firmy dlhy splácali, nepovedal. Z jeho vysvetľovania vyplynulo, že konal v mene firiem, a dohadoval obchody. Podľa neho však ide len o investovanie, nie podnikanie.
Na začiatku kauzy Rusko povedal, že zmenky potom, ako mu ich Blaško po splatení vrátil, spálil a niektoré si nechal. Včera ich však nechcel ukázať.
(mož)
Kufríky s miliónmi znižujú kredit podnikateľa
BRATISLAVA - Platby v hotovosti medzi podnikateľmi považuje prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka za veľmi neštandardné. Podnikateľom podľa neho znižujú kredit.
Najpriehľadnejší je podľa neho bankový prevod, keď má podnikateľ o každej platbe nespochybniteľné potvrdenie od banky, čo sa o pokladničných bločkoch nedá povedať. Zákony však aj takýto doklad umožňujú.
Na Slovensku boli platby v hotovosti podľa Sirotku bežné v čase tzv. malej privatizácie, keď sa s peniazmi chodilo na dražby. "Ak je to čisté a nikto sa nemá čoho obávať, je to transparentné robiť bezhotovostne."
Generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová si myslí, že kufríky s miliónmi dnes už nie sú bežné. Za najvýhodnejšie považuje bankové prevody. "Sto miliónov? To si ani neviem predstaviť, koľko je to kufríkov. To vidíme už len vo filmoch." (mož)
Ruskove "dôkazy"
V inzeráte v novinách Rusko tvrdil, že 19 miliónov 294-tisíc korún splatil z vydavateľstva Národnej obrody firme Minerfin, ktorej bol Blaško generálnym riaditeľom. Z ANO poslali faxom výpis z účtu Tatrabanky, ktorý potvrdzuje vyplatenie 8,8 milióna, 3,6 milióna a tretej sumy, ktorá je nečitateľná. Spolu však zrejme ide o 19 miliónov. Rusko na otázku, ako mohla firma Výhra s. r. o., ktorá Národnú obrodu vydávala, získať také peniaze, keď bola v strate, odpovedal: "Z reklamy."
Prečo zaňho dlh platila Národná obroda? Peniaze si od Blaška vraj požičal práve na ňu, a preto ich vracala ona. Na zmenke je však napísané, že si požičiava občan Rusko od občana Blaška. Žiadny dokument, ktorý by hovoril o vzťahu medzi ním a firmami, nie je.
V inzeráte ďalej Rusko tvrdí, že spolu 6,125 milióna zaňho vyplatili firmy Norex digital, www.markiza.sk, Lenox, Fajn production a ZT Slovakia trading. Na základe akého vzťahu, to nepovedal. Médiám poskytol príjmové a výdavkové pokladničné bločky z týchto firiem v danej sume. Svoje daňové priznanie alebo daňové priznania či účtovníctvo firiem neukázal. Ďalej poskytol doklady, že firma Norex digital si vybrala z HVB banky 2 milióny stotisíc bez dokladu, že by ich ďalej niekomu poskytla. Na dokladoch od www.markiza.sk je len Ruskovo meno bez rodného čísla, hoci táto kolónka na bloku je.
Doklad o vrátení osobného dlhu vo výške 10,6 milióna, ako tvrdil v inzeráte, nemá žiadny. Išlo vraj o peniaze "na osobnú potrebu". To je podľa Ruska aj nejaký projekt - aký nepovedal - a aj pôžička pre kamaráta - akého nepovedal. Vrátil ich vraj zo 100 miliónov, ktoré zarobil ešte v roku 2000 za predaj podielu v Markíze firme A. R. J. O tom má aj zmluvu. Na otázku, prečo si požičiaval 10,6 miliónov, keď mal ešte peniaze z týchto 100 miliónov, povedal, že to bolo výhodné.
Splatenie 28,5 milióna. Rusko predstavil komplikovanú obchodnú operáciu, keď peniaze vraj potreboval na projekt, ktorý je patentovaný - nové stavebné úchytky. Na to mal aj zmluvy, novinárom ich však nedovolil odkopírovať, iba v nich narýchlo listoval a novinári ich fotografovali. V transakcii figuruje aj maďarský podnikateľ Gábor Csör, ktorý mal vraj o projekt záujem. Dlh údajne za Ruska prevzala iná, jemu blízka firma za korunu a potom sa vyrovnala s Csörom.
Zostalo 40 miliónov. Rusko ich vraj potreboval na rozbehnutie vydavateľstva - chcel vydávať okrem Národnej obrody ešte nejaké ďalšie tituly. Peniaze však vraj vrátil, lebo sa s Blaškom nedohodli. Doklad nemá. (mož)