rýchlom prevode 1,7 miliardy korún malej košickej firme Cassovia Bic. Ak štát bude chcieť skutočne zistiť, čo bolo obsahom riaditeľovho počítača, a prečo ho niekto rýchlo vymazal, môže sa mu to podariť.
Formátovanie pevného disku počítača je najčastejším spôsobom, akým sa ľudia snažia bezpečne zmazať všetky informácie zo svojho počítača (formátovanie sa však používa napríklad aj pri inštalovaní nového operačného systému). V rozpore s populárnou predstavou však formátovanie neznamená nezvratnú stratu dát.
Pevný disk v počítači vedie evidenciu o všetkých uložených súboroch, o tom, kde sa na disku začínajú a končia. Pri formátovaní sa zmaže len táto evidencia a disk preto vyzerá ako prázdny, v skutočnosti však dáta na ňom zostanú uložené. Zmažú sa, až keď je ich priestor potrebný na uloženie iných súborov. Dovtedy možno dáta obnoviť aj s pomocou programov bežne dostupných na internete.
Pravdepodobnosť obnovy dát je tým vyššia, čím rýchlejšie po zmazaní sa začne ich obnova a čím menej sa počítač medzitým používal. Takouto obnovou dát boli už v minulosti usvedčení mnohí zločinci, ktorí sa domnievali, že formátovaním disku za sebou nezmazateľne zamietli elektronické stopy.
Ak chce niekto dokonale zmazať dáta zo svojho počítača, môže použiť niektorý zo špeciálnych programov, ktoré možno získať aj zadarmo na internete. Program zabezpečí zmazanie tak, že dáta niekoľkonásobne prepíše inými údajmi. Existujú však už aj zložité mikroskopické techniky, ktoré dokážu obnoviť i takto zmazané informácie - sú však mimoriadne drahé a ich úspešnosť závisí od toho, nakoľko si dal autor informácií záležať na ich odstránení a koľkokrát ich prepísal.
Špecializované zahraničné firmy si účtujú aj za jednoduchšie spôsoby obnovovania dát z jediného počítača desaťtisíce až stotisíce korún.
(mg, tb, rk)