Pre domácnosti, ktoré plynom kúria a používajú ho na ohrev vody aj na varenie, to bude podľa prepočtov SME znamenať účet vyšší takmer o 1400 korún.
Nezmenené zatiaľ zostanú iba paušálne zložky platieb, ktoré zvýšenie pre domácnosti upravia na konečných 20,31 percenta.
Hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták rozhodnutie zdôvodnil: "Zistili sme, že požiadavka SPP je opodstatnená."
Slovenský plynárenský priemysel pri žiadosti o zdraženie plynu argumentoval rastom cien ropy. Kým začiatkom roka sa barel ropy obchodoval za 40 až 45 dolárov, dnes je tesne pod 70-dolárovou hranicou. Ďalším argumentom plynárov je nízky kurz koruny voči doláru, ktorý predražuje nákupy zo zahraničia.
Ceny plynu sa premietnu aj do ostatných služieb. Regulačný úrad už vyhovel niektorým teplárňam, od septembra budú niektoré domácnosti za kúrenie platiť o 3 až 15 percent viac ako doteraz. Plynári ani výrobcovia tepla nevylučujú ďalšie zvyšovanie v januári.
Plyn zdražie aj v susednom Česku. Podľa šéfa českého Energetického regulačného úradu Josefa Fiřta ceny v závislosti od regiónu stúpnu o 16,4 až 18 percent, v priemere o 17,4 percenta. Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat je plyn v Česku lacnejší ako v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku i na Slovensku. (mk)