|
Z prieskumu, ktorý pre denník SME urobila agentúra Markant, vyplýva, že väčšina občanov udalosti nepripisuje nejakú váhu. Iba necelých 24 percent ju považuje za významnú, takmer 10 percent o nej dokonca ani nevie.
"Pre ľudí to je už starý problém. Odvtedy sa udialo toľko nových vecí, že táto zapadla kamsi do úzadia," hovorí politológ Miroslav Kusý.
Ani otca obete, niekdajšieho prezidenta Michala Kováča, vlažný postoj ľudí neprekvapuje, pretože "mnohých sa to netýkalo".
Napriek tomu únos mnoho predurčil. Podľa Kusého to bola "udalosť zásadného významu, s veľkým dosahom na ďalší vývoj na Slovensku".
Predseda SMK Béla Bugár pripomína, že pred voľbami v roku 1998 "fakticky každá politická strana, ktorá bola v opozícii" aj únosom dôvodila, prečo treba Mečiarovu vládu zmeniť.
Únos mnohé ovplyvnil aj podľa poslanca HZDS Jána Cupera HZDS. Na otázku SME, či by podľa neho opozícia, nebyť "údajného zavlečenia", vo voľbách vyhrala, odpovedal: "To rozhodne nie."
To, či vinníkov potrestať alebo nie, už ľuďom také ľahostajné nie je. Takmer 43 percent opýtaných by bolo za to, aby sa takzvané Mečiarove amnestie, ktoré znemožnili potrestanie vinníkov, zrušili. Štyridsať percent sa vyslovilo proti zrušeniu amnestií.
Zrušiť amnestie ústavným zákonom vytrvalo navrhuje KDH. Naposledy parlament takýto návrh zamietol 18. mája, opätovne ho podať bude možné 18. novembra. KDH to mieni urobiť. "Sme presvedčení, že raz príde čas a amnestie budú zrušené," povedal ČTK poslanec Pavol Abrhan.
Bugára mrzí, že za únos nik nebol odsúdený. Všeobecne ľudia podľa neho nie sú radi, ak niekto môže beztrestne robiť niečo, čo oni nie.
Cuper súhlas relatívne veľkej skupiny občanov pripisuje tomu, čo "počúvajú zo strany KDH". Je presvedčený, že "aj keď by sa amnestie zrušili, nič viac by sa neozrejmilo, ako ozrejmené bolo. Ľudia by akurát boli prekvapení, že kto a z akých pohnútok to urobil".
Kusý poznamenáva, že vo veľkom mediálnom rozruchu okolo amnestií zohral negatívnu úlohu parlament, takže vyjadriť sa proti amnestiám vlastne znamená "postaviť sa proti 'zlému' parlamentu".
Kováč únos považuje za "čiernu škvrnu na novodobej histórii Slovenska". Uvedomelejší občania, najmä tí v ústavných funkciách, by si podľa neho mali uvedomiť, že ju "nezmažeme tak, že niečo zhodíme zo stola a necháme to v zabudnutí".
CATI prieskum robila agentúra Markant 22. a 23. augusta na vzorke 500 respondentov. |