Lech Walesa v auguste roku 1980 ako hrdina protikomunistickej opozície
V Poľsku dnes budú oslavovať 25. výročie vzniku nezávislých odborov Solidarita. Okrem spomienok na dávne časy sa debatuje aj o možnostiach rozširovania demokracie vo svete.
Do Gdanska prišli zástupcovia opozície z Bieloruska či Vietnamu, list napísal aj jeden z kubánskych disidentov Oscar Espinosa Chepe. "Totalitné mechanizmy mi nedovolili zúčastniť sa tejto konferencie," napísal Kubánec.
Poradu, ako majú bojovať so svojimi režimami, im odporučil Lech Walesa, bývalý predák Solidarity: "Máte naše skúsenosti. Berte! Dávam vám ich zadarmo."
Podobnej téme bolo venované pokračovanie medzinárodnej konferencie vo Varšave. "Bez solidarity je demokracia ohrozená," priznala bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová. Podľa nej krajiny Západu majú povinnosť podporovať národy bojujúce o demokraciu. Spomenula pritom Čínu, Severnú Kóreu, Zimbabwe a Bielorusko.
Trucpodniky
Hlavné oslavy výročia Solidarity budú dnes v Gdansku za účasti mnohých prezidentov a premiérov. Ich organizátorom je Ústav Lecha Wa˝´su a Nadácia Solidarity. Nebude to však jediná oslava. Časť bývalých lídrov Solidarity robí vlastný trucpodnik a samostatne chcú spomínať na udalosti spred štvrťstoročia aj súčasní robotníci gdanských lodeníc, kde sa všetko začalo.
Anna Walentynowiczová a časť spolupracovníkov Wa˝´su z obdobia štrajku v lodeniciach organizuje svoju akciu. Chcú na nej zopakovať, čo hovoria už roky, že Walesa spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou.
Týmto ľuďom sa nepáči vývoj Poľska po roku 1989. Poslednou fackou pre nich bolo zmierenie Wa˝´su s postkomunistom Aleksandrom KwaĘniewským. Bývalý predák Solidarity si s ním podal ruku po smrti pápeža Jána Pavla II.
Oslavovať na svoj spôsob bude aj dnešná bunka Solidarity v lodeniciach. Odborári sa cítia opomenutí. Včerajšiu noc plánovali stráviť v jednej z podnikových hál, tak ako ich predchodcovia pred 25. rokmi.
Čo si myslia Poliaci
Podľa prieskumu agentúr OBOP a CBOS až 65 percent opýtaných považuje štrajk a vznik Solidarity v roku 1980 za udalosť, ktorá priniesla Poľsku výhody.
Poliaci sú tiež presvedčení, že práve činnosť Solidarity mala najväčší vplyv na demokratické zmeny v strednej Európe (46%). Len 21 percent takto vníma pád Berlínskeho múru a len jedno percento Poliakov si myslí, že komunizmus v strednej Európe sa stal minulosťou vďaka nežnej revolúcii v Československu.
Lech Walesa včera v Gdansku s mladými Poliakmi, ktorí sa narodili 31. augusta 1980 spolu so Solidaritou. FOTO - REUTERS a ČTK/AP