Talianska vláda Enrica Berlusconiho sa púšťa do konfrontácie s Nemeckom a inými nettoplatičmi do rozpočtu EÚ. Rím je proti znižovaniu nákladov na drahú bruselskú agrárnu politiku; dokonca žiada ich zvýšenie. Ako dnes uvádza nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, obsahuje to stanovisko Berlusconiho vlády ku koncepcii rokovaní EÚ v agrárnej kapitole s kandidátskymi krajinami. Jeho vláda nie je pripravená na nijaké kompromisy v súvislosti s rozširovaním EÚ na Východ.
Rím žiada väčšie dotácie, lebo Taliansko produkuje 16 % poľnohospodárskych produktov spoločenstva, ale dostáva necelých 12 % z agrárnych subvencií.
Taliansko nie je spokojné s tým, že veľké subvencie dostávajú pestovatelia obilia a iných plodín, ktoré sa v dokumente nazývajú ako "severné produkty". Berlusconiho vláda žiada väčšie subvencie pre pestovateľov tvrdej pšenice, olív a citrusových plodov, ktoré charakterizujú poľnohospodárov a ovocinárov v oblasti Stredozemného mora.
Zníženie poľnohospodárskych dotácií žiada Londýn, Haag, Kodaň a Štokholm. Holanďania dokonca vyjadrili stanovisko, že rozširovanie EÚ podporia len v prípade, ak dôjde k všeobecnému znižovaniu priamych agrárnych subvencií. Znižovanie dotácií sa nazýva degresivita. Rím ju však dôrazne odmieta. Diplomati hovoria, že dochádza k neočakávanému zostreniu pozície Talianska v tejto otázke. Predpokladalo sa, že hlavným odporcom znižovania pomoci poľnohospodárom bude Francúzsko, ktoré dostáva najväčšiu časť zo 40 miliárd eúr vyčlenených v rozpočte EÚ na agrárne subvencie.
(1 EUR = 42,350 SKK)
* jns zll