Takto to vyzerá na slávnej Bourbon Street v bežných dňoch. FOTO - SITA/AP |
New Orleans má dnes asi 480-tisíc obyvateľov a uchoval si čosi z koloniálnej atmosféry predminulého storočia: honosné plantážnické vily, množstvo kaviarní a reštaurácií európskeho štýlu, kolesové parníky na rieke. Mesto však najviac láka hudbou. Džezom, ktorý sa tam zrodil a denne sa hrá v kluboch i na uliciach.
Korene neworleanského džezu siahajú až k prvým Afroameričanom, ktorých násilím previezli do Louisiany. Tí svoju hudbu hrali na verejných priestranstvách, pri oslavách i pohreboch a utvorili tak suverénny nový štýl. Na začiatku 20. storočia sa džez začal šíriť do sveta a napokon ho preslávili legendy, akou bol neworleanský rodák Louis Armstrong.
K New Orleansu minulého storočia patria aj dvaja svetoznámi spisovatelia - držiteľ Nobelovej ceny za literatúru William Faulkner a nemenej slávny Tennessee Williams. Návštevníci prichádzajú do New Orleansu aj do miestnych kasín či na festivaly, z ktorých najslávnejší je ohromný karneval Mardi Gras.
Močaristé územie okolo delty rieky Mississippy Indiáni osídlili už pred desaťtisíc rokmi. Ako prví Európania sa tam usadili Francúzi. Tí vo svojej kolónii Luisiane, nazvanej na počesť kráľa Ľudovíta XVI., založili v roku 1718 New Orleans. (čtk, r)