Na svetelnom ukazovateli svietil skvostný čas 26:17,54, vôbec prvý pod 26:20 min na desať kilometrov. Vzápätí ho rozhodcovia ešte o stotinku vylepšili.
Direktor bruselského mítingu Wilfried Meert si zhlboka vydýchol. Pred piatkovým piatym podujatím Zlatej ligy to vyzeralo na tri svetové rekordy, no tesne pred jeho koncom hrozilo, že nepadne žiadny.
Španiel Roberto García rozbehol záverečných 10 000 m pomalšie, ako znela dohoda. Druhý kilometer o štyri sekundy zrýchlil, no Kenenisa ho i tak vyduril z čela. Od tej chvíle bol bruselský pokus o svetový rekord rodinným podnikom Bekeleovcov.
Tariku je o štyri a pol roka mladší ako Kenenisa. Devätnásť dovŕši až v januári. Ale čosi už tiež dokázal. Pred dvoma týždňami na svetovom šampionáte dobehol na 5000 m siedmy za 13:34,76. Teraz prvý raz navigoval staršieho brata ku svetovému rekordu. Na métu 5000 dobehol takmer o pol minúty skôr ako v helsinskom finále za 13:09,19. Túto trať však už bežal aj rýchlejšie, tesne pod 13 minút.
Kenenisu "zajaci" dvakrát sklamali. Vlani na desiatke v Ostrave (napriek tomu, že zabehol svetový rekord) aj v tohtoročnej londýnskej päťke. Májovej desiatke v Hengele zasa nežičilo počasie.
"Tentoraz bolo všetko perfektné, aj výborné publikum," pochvaľoval si v rozhovore pre francúzsku webovú stránku sport24. "Brat bežal výborne. Tak, ako som potreboval: ani rýchlo, ani pomaly. Je ešte mladý, v jeho silách bude víťaziť. Vyrastie z neho veľmi kvalitný bežec."
"Raz, keď bude v Tarikových silách prekonať svetový rekord na 5000 či 10 000 m, pomôžem mu zasa ja," sľubuje starší z Bekeleovcov.
Táto éra je však Kenenisova. "Už dnes je lepší ako etiópska ikona Haile Gebreselassie," tvrdí jeho holandský manažér Jos Hermens a pripomína: "Je to kompletnejší bežec, dominuje aj v krosoch."
Z nich má úžasných osem svetových primátov štvoro "double". Ďalšie dva z dráhy. Plus zlatú z olympiády.
Aká bude jeho budúcnosť?
Etiópsky vytrvalec nemôže končiť kariéru inak, ako legendárny Abebe Bikila. "Tri-štyri roky ešte budem behať hlavne na dráhe," predpovedá Kenenisa Bekele. "V dvadsiatich siedmich-ôsmich zabehnem pár polmaratónov a potom skúsim maratón."
A tá najbližšia?
Po Bruseli pobeží už iba raz: v polovici septembra v Šanghaji 3000 m. "Získal som titul majstra sveta a zlepšil svetový rekord, môžem sa zastaviť," myslí si. "Čo na budúci rok, keď nie je ani olympiáda ani svetový šampionát? Zatiaľ neviem, plány prediskutujem s trénerom a manažérom až o mesiac-dva."
Manažér má jasno už dnes. Hermens avizuje, že v Bekeleho programe sa objaví viac kratších behov od 1500 do 3000 m, aby po zrýchlení mohol úspešne zaútočiť aj na svoj svetový rekord na 5000 m (12:37,35).
Čo nájdu v jeho vzorkách, ak ich po šiestich rokoch podrobia opätovnej dopingovej analýze ako Armstrongove? podpichol ho redaktor nemeckej agentúry DPA.
"Bekeleho krv pokojne môžu zamraziť a o šesť rokov nanovo podrobiť dopingovým testom," sebaisto vyhlásil Hermens.
Bekeleho rekordné desiatky
Kilometráž | Ostrava 04 | Brusel 05 |
Prvých 5 km | 13:14,42 | 13:09,19 |
Druhých 5 km | 13:05,89 | 13:08,34 |
Čas v cieli | 26:20,31 | 26:17,53 |