Cáceres/Brusel 11. februára (TASR) - Nemecký spolkový minister Joschka Fischer upozorňuje na neodhadnuteľné fiškálne riziká v prípade, ak EÚ zachová doterajšie štruktúry financovania agrárnej politiky a súčasne do nich v celej šírke zapojí nové členské krajiny spoločenstva. Nemecko ako nettoplatič EÚ podľa ministra "ďalšiu záťaž neunesie". Berlín chce dosiahnuť, aby sa nové zásady reformy agrárnej politiky dohodli už na summite predstaviteľov EÚ v Kodani v decembri tohto roku.
Španieli, ktorí predsedajú v tomto polroku EÚ, spolu s Európskou komisia (EK) odmietajú spájanie rokovaní o rozširovaní EÚ s diskusiou o budúcej agrárnej politike. "Je veľmi ťažké pochopiť nemeckú pozíciu," povedal komisár EK pre rozširovanie EÚ (Nemec) Günter Verheugen. V bruselských diplomatických kruhoch sa dokonca hovorí, že Nemecko vyhlásilo rozhodný odpor vyplácaniu priamych dotácií roľníkom v nových členských krajinách od roku 2004. Proti nim na stretnutí ministrov zahraničných vecí v španielskom Cácerese, ako napísal denník ďalej, sa vyslovil aj francúzsky šéf diplomacie Hubert Védrine.
Nemci a Francúzi argumentujú, že subvencie by vo východoeurópskom poľnohospodárstve skôr zabrzdili, ako podporili nevyhnutné štrukturálne reformy. Okrem toho vyplácanie dotácií farmárom v EÚ vzniklo aj preto, aby sa im kompenzovali straty, ktoré im spôsobila posledná reforma poľnohospodárstva v EÚ v roku 1992. A tá roľníkov vo východnej Európe nepostihla, tvrdia Nemci a Francúzi.
Agrárni experti EK protiargumentujú, že sa agrárne subvencie v priebehu desaťročia zmenili z nástroja vyrovnávania rozdielov na trvalú súčasť príjmov, svojský EÚ-dôchodok. V takom prípade by sa poľnohospodári v kandidátskych krajinách nemohli plne brániť. EK z obavy pred sociálnym napätím a deformáciami vo východnej Európe navrhla, aby sa novým členským krajinám zo začiatku vyplácalo najskôr 25 % z výšky priamych dotácií teraz bežných v EÚ. A západnú úroveň by dosiahli až o desať rokov, v roku 2013.
Denník informuje, že vlády kandidátskych krajín odmietajú obmedzovanie priamej pomoci ako diskriminujúce. Predsedovia vlád Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska chcú v polovici mesiaca na konferencii v Budapešti dohodnúť spoločné stanovisko k problematike agrárnych subvencií.
* jns zll