Afričanov pomáhali z horiaceho domu evakuovať aj pracovníci Červeného kríža. FOTO - TASR/AFP |
obývali africkí imigranti. V tomto roku ide už o druhý podobný požiar vo francúzskom hlavnom meste. Väčšina obetí sa udusila.
Oheň zachvátil 7-poschodovú budovu niekoľko minút po polnoci. Po drevenom schodisku tradičného parížskeho obytného domu sa veľmi rýchlo rozšíril medzi druhým a siedmym poschodím. Tri poschodia plamene celkom zničili.
Na miesto krátko na to dorazili hasiči. Okolo pol tretej ráno sa začala veľká operácia, na ktorej sa zúčastnilo 200 hasičov z 22 staníc z celého mesta. Po pol hodine sa im plamene podarilo dostať pod kontrolu.
Podľa vyjadrenia parížskej radnice využívali budovu charitatívne organizácie. Poskytovali v nej prístrešie prevažne imigrantom z Mali, ale aj zo Senegalu, Pobrežia Slonoviny a Gambie. V čase požiaru ju malo obývať 33 dospelých a približne sto detí.
"Bola to mimoriadne zanedbaná budova plná krýs a myší," povedal pre agentúru AFP jeden z jej nájomníkov.
"Počul som plakať deti, kričať rodiny. Niektoré deti volali na svoje matky a otcov," opísal hrôzostrašné scény domovník Oumar Cisse krátko na to, ako ho hasiči z budovy evakuovali. Byt mu zhorel, ale spolu so synom sa mu podarilo zachrániť. Jeho susedia však pri požiari o deti prišli.
"Mnoho ľudí chcelo vyskočiť z okna, deti plakali," dodal Cissé. Červený kríž informoval o rodine, ktorá prišla o štyri zo šiestich detí. Viac ako 30 ľudí skončilo so zraneniami v nemocnici.
Hasiči odvádzali od horiaceho domu aj malého chlapca v pyžame, ktorý v rukách zvieral plyšovú hračku. Evakuovali aj viacero mužov a žien, ktorí mali v náručí svoje deti.
Jedným z hasičov, ktorí zasahovali na mieste nešťastia, bol aj 24-ročný Sebastian Figeac: "Našou prioritou bolo zachrániť muža na rímse okna. Jeden človek vyskočil ešte predtým, ako sme prišli," povedal. "V sprche sme našli tehotnú ženu v bezvedomí, ktorá sa tam chcela ukryť," dodal. V inom byte našli "zuhoľnatelé dieťa".
Včerajší požiar bol už druhým podobným nešťastím v tomto roku. 15. apríla prišlo o život v plameňoch, ktoré zachvátili hotel Paris-Ópera, 24 prisťahovalcov.
Úrady začali nešťastie okamžite vyšetrovať. Včera ešte neboli výsledky známe. Zhorenú budovu si prezrel aj francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy. Parížskym úradom prikázal, aby skontrolovali, ktoré budovy v meste by mohli predstavovať požiarne nebezpečenstvo.
Starosta Paríža Bertrand Delanoe prerušil pre tragédiu dovolenku v západnom Francúzsku.
(reuters, sita/afp, čtk)
Požiare budov v Európe
od roku 2002
2. január 2002 - dvanásť ľudí prišlo o život pri požiari, ktorý vypukol v domove dôchodcov v Lyone.
12. máj 2002 - sedem členov ázijskej rodiny vrátane piatich detí zomrelo pri požiari v severoanglickom Huddersfielde.
24. október 2002 - šesť detí zomrelo pri požiari sirotinca v Moskovskej oblasti , ktorý zachvátil požiar.
20. február 2003 - sedem ľudí prišlo o život pri požiari obytného domu v belgickom Monse.
15. máj 2003 - pri požiari hotela v Marseille zahynulo najmenej šesť osôb.
26. apríl 2004 - trinásť osôb zahynulo pri požiari v továrni na nábytok neďaleko Moskvy.
5. august 2004 - pri požiari drevenej budovy jazdeckého centra vo východnom Francúzsku zahynulo sedem detí a dvaja dospelí.
27. november 2004 - pri hasení požiaru v garážach vo švajčiarskom meste Gretzenbach zahynulo sedem hasičov,
15. apríl 2005 - obeťami požiaru v hoteli Paris-Opéra v centre Paríža sa stalo 24 cudzincov. (čtk)