Predseda ANO so svojimi vernými v utorok v noci na rokovaní predsedníctva. Horúco bude aj dnes. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Lintner má obavy. Niektorých členov strany údajne najskôr na rokovanie pozvali a potom im oznámili, aby nechodili. "Tieto skutočnosti nás vedú k tomu, že aj tu sa manipuluje," povedal včera. Hovorkyňa strany Magda Krasulová hovorí, že ide o subjektívne pocity a neznalosť stanov.
Manipulácia nastala podľa Lintnera aj pri zvolávaní krajských rád, ktoré, až na prešovskú, podporili Ruska. Viaceré totiž zasadli v jeden deň, hoci Lintnerova skupina sa chcela na všetkých zúčastniť. Deň pred rokovaním krajskej rady v Trenčíne Rusko dopredu povedal, že rady hlasovali v jeho prospech pomerom sedem ku jednej. "Ide o takú manipuláciu, aká už dávno v politickom živote nebola," hovorí Lintner.
Republikovej rade chce Lintner navrhnúť, aby zvolala mimoriadny kongres strany na október. Ak by sa uskutočnil do dvoch týždňov, pôjde podľa Lintnera o "zahrávanie sa s delegátmi", pretože dovtedy aj s kolegami nedokáže obísť členskú základňu.
Lintner i ďalší podpredseda Jirko Malchárek už povedali, že ANO sa môže ozdraviť, ak Rusko nebude šéfom strany. Podľa Lintnera by sa republiková rada mala zamyslieť nad prvopočiatkom udalostí v ANO a k nim by mala zaujať stanovisko, lebo "takto politika na Slovensku nemôže pokračovať".
Spory v ANO nastali, keď sa verejnosť dozvedela, že Rusko podpísal zmenky na vyše 100 miliónov korún, a ten potom menil vysvetlenia, ako ich splatil. Pôžička bola navyše od podnikateľa, ktorý podnikal v jeho rezorte. Koaliční politici Ruskovi vyčítali, že konal v rozpore s morálkou a bol v konflikte záujmov.
Ruska vo funkcii nepodržali podpredsedovia strany Lintner, Malchárek, Tóth a Roman a takisto minister za ANO Rudolf Zajac. Rusko preto presadil v ANO návrh, aby Zajac a Tóth odišli z vlády a rebelujúcim podpredsedom predsedníctvo ANO vyslovilo nedôveru. Vyhol sa tomu len Ľubo Roman. (sp)