Vyšetrovanie de Menezesovej smrti sleduje značná časť Britov s nedôverou. Ľavicoví demonštranti v centre Londýna tento týždeň požadovali odstúpenie policajného šéfa Iana Blaira, ktorého spolu s premiérom pomocou prešmyčky v angličtine označili za klamárov (Bliars). FOTO - SITA/AP |
Britskí policajti strieľali v metre po Brazílčanovi Jeanovi Charlesovi de Menezesovi 30 sekúnd, kým ho považovali za mŕtveho. Napísal to denník The Guardian na základe svedectva novinárky, ktorá bola počas streľby v metre. Hoci sa v prípade de Menezesa ukázalo, že svedectvá očitých svedkov treba brať často s rezervou (rovnako aj policajné vyhlásenia), výpoveď Sue Thomasonovej je zaujímavým a zrejme aj presným opisom júlovej tragédie, ktorú sledovala zblízka.
Sedela v susednom vozni, a rovnako ako ďalší si v prvej chvíli myslela, že teroristi strieľajú do davu. Podľa jej opisu strieľali policajti asi každé tri sekundy. Dovedna 11 výstrelov mierilo na mladého elektrikára, ktorého považovali za samovraždného atentátnika. Novinárka po vlastnej skúsenosti uvádza, že vyšetrovanie Nezávislej komisie pre sťažnosti na políciu (IPCC) sprevádzajú vážne nedostatky.
Podľa Thomasonovej mali vyšetrovatelia na svojej mape kľúčové miesta v metre nesprávne zakreslené. Preto spočiatku spochybňovali jej svedectvo. Novinárka podala aj sťažnosť: "Keď tí, čo vyšetrujú takú vážnu záležitosť, nemajú ani správnu mapu stanice, aby im svedkovia ukázali, kde boli, aká je potom šanca, že budú ďalej pokračovať v tomto prípade?"
Thomasonová je ďalšou svedkyňou, ktorá prináša nové informácie do mozaiky spomienok na tragédiu. Okrem nepresných policajných vyhlásení najmä na začiatku vyšetrovania k tomu prispeli aj výpovede ľudí zo staníc Stockwell bezprostredne po tragédii. Zábery, ktoré televízia ITV neskôr získala z nezávislého vyšetrovania, ukázali, že de Menezes nemal oblečený kabát, neskákal ponad turnikety a nebolo na ňom vôbec nič zvláštne. Presne toto všetko však videli svedkovia, ktorých citovali deň po zabití v médiách.
Andrew Roberts prednáša právo a špecializuje sa na dôkazy. Očití svedkovia sú podľa neho "v podstate nespoľahliví". Ovplyvňuje ich množstvo faktorov. "Pamäť je veľmi zraniteľná a chybuje. Ak sa stanete svedkom zločinu a sledujete správy, potom sa to všetko môže skombinovať," upozornila v reportáži BBC psychologička Fiona Gabbertová.
Veľký vplyv na výpoveď môže mať rozhovor s ďalšími svedkami. Ďalším faktorom je stres a množstvo informácií, ktoré médiá prinášajú o veľkých prípadoch, akým bol Brazílčanov. Práve bohaté spravodajstvo o streľbe v metre zrejme spôsobilo, že jeden zo svedkov z fotopredajne na stanici metra Stockwell najprv tvrdil, že videl preskakovať cez turnikety obeť streľby. Neskôr pripustil, že muselo ísť o policajtov v civile.