Jean Michel Jarre a zakladateľ Solidarity Lech Walesa sa spoločne prešli gdanskými lodenicami, kde sa to celé začalo. FOTO - TASR/APF |
Poľsko včera začalo s veľkolepými oslavami 25. výročia vzniku Solidarity. V Gdansku na severe krajiny ich veľkolepým koncertom odštartoval známy hudobník Jean Michel Jarre. Na konferenciách sa pridali špičkoví politici a vedci. Médiá sa spomienkam na Solidaritu aj oslavám bohato venujú už niekoľko dní.
Bola to práve Solidarita, legendárne odbory, ktoré napokon porazili komunistický režim vo svojej vlasti a najvýraznejšie sa zo všetkých hnutí vo východnej a strednej Európe pričinili o pád totalitných režimov. Prvé nezávislé odborové hnutie v bývalom sovietskom bloku sa prvýkrát prejavilo verejne koncom augusta 1980, keď komunistická vláda podpísala s jeho zástupcami dohodu o "augustovom porozumení". Bol to dôsledok jedného z najväčších štrajkov, ktorý sa začal v lodeniciach v Gdansku. Štrajkujúcich zastupoval elektrikár Lech Walesa, neskorší prezident.
Jarreho koncert sa včera odohrával práve vedľa brány číslo dve gdanských lodeníc, kde sa konali pred štvrťstoročím najväčšie protesty a v tesnej blízkosti haly, v ktorej podpísali dohodu o legalizácii Solidarity. Jarre okrem známych skladieb pripravil aj svoju verziu piesne "Mury" od zosnulého Jacka Kaczmarského, ktorá bola v 80. rokoch považovaná za neoficiálnu hymnu Solidarity.
Oslavy však prebiehajú v celej krajine. Vo Vroclave sa napríklad konala debata, na ktorej sa zúčastnil známy britský historik Norman Davies.
Solidarita totiž nebola len záležitosťou Gdanska, v lete 1980 podporovalo lodenice štrajkom takmer celé Poľsko. Najznámejší je štrajk vo Vroclave, ktorý sa konal v autobusovom depe.
Ústredné oslavy prebehnú v Gdansku až v utorok a stredu, presne v deň výročia. Zúčastnia sa na nich osobnosti z celého sveta (takmer 30 prezidentov a premiérov), aj politici aktívni pred 25. rokmi, napríklad bývalý americký minister zahraničia James Baker. Z Česka a Slovenska prídu Václav Havel, novinárka a vtedajšia disidentka Petruška Šustrová a predsedovia oboch vlád.
Žiaľ, nie všetci hrdinovia udalostí budú výročie oslavovať spoločne a na oficiálnych akciách. Neskoršie konflikty a odlišné názory na vývoj demokratického Poľska sú také vážne, že mnohí z tých, čo sa dostali do konfliktu predovšetkým s Lechom Walesom, sa na oslavách odmietli zúčastniť. Pravicový podpredseda Senátu a filmový režisér Kazimierz Kutz tiež vyjadril názor, že "pri mediálnom rozmachu (osláv výročia) sa zabudlo na robotníkov, ktorí sa po všetkých zmenách za posledné roky dostali na okraj spoločnosti.