Prelomový operačný systém Windows 95, ktorý bežným užívateľom výrazne uľahčil prácu s počítačom, v týchto dňoch slávi desiate narodeniny. Na pulty obchodov sa dostal v auguste 1995, zhruba desať rokov po svojom prvom predchodcovi - Windows 1.0. Deväťdesiatpäť percent svetových počítačov vtedy dostalo nový operačný systém.
Prvým oficiálnym zákazníkom, ktorý si Windows 95 kúpil, bol devätnásťročný študent ekonomiky z Nového Zélandu Jonathan Prentice. V Aucklande naňho vtedy čakalo päť televíznych štábov, aby poslali do sveta obrázky prvého zákazníka a podporili predaj programu, ktorý sa mal stať zlomom z hľadiska užívateľského pohodlia.
Pred desiatimi rokmi spoločne s masovou rozšírenosťou vznikli i skupiny "fanatických" odporcov. Chyby v systéme a jeho nestabilita podporené všadeprítomnou kampaňou Microsoftu, ktorá stála na vtedajšiu dobu neuveriteľných 200 miliónov dolárov, sformovali hlasitú skupinu nepriateľov.
Aj napriek tomu Windows 95 znamenal začiatok totálnej dominancie Microsoftu na poli operačných systémov. Po prelome v roku 1995 potom Microsoft v ďalších názvoch menil len ročníky, keď prišiel s Windows 98 a Windows 2000.
Vírus kradne heslá k internetovej hre
Na internete sa objavil nový vírus, ktorý vykráda užívateľské mená a heslá hráčov on-line počítačovej hry Priston Tale, ktorú hrajú milióny ľudí na celom svete. Vírus pod názvom PrsKey získava údaje o hráčoch sledovaním znakov, ktoré stláčajú na klávesnici, uviedla antivírusová spoločnosť Sophos.
Získavanie užívateľských mien a hesiel neslúži na vylepšenie pozície hry, ale na krádeže vybavenia, ako je zbroj, peniaze alebo zbrane, a ich predajom za skutočné peniaze súperiacim hráčskym klanom.
Juhokórejská spoločnosť Priston, ktorá hru prevádzkuje, predaj hráčskych účtov zakázala a na problém s podvodnými transakciami upozorňuje užívateľov na svojich stránkach. Trojrozmernú fantasy hru o bojujúcich monštrách na vymyslenom kontinente Priston si obľúbili hráči nielen v Kórei a ďalších ázijských krajinách, ale aj v anglicky hovoriacom svete.
Manažéri Kmartu vraj tajili krach
Americká komisia pre dozor nad finančným trhom obvinila bývalých vrcholných manažérov maloobchodnej firmy Kmart z toho, že klamali investorov o stave podnikových financií počas mesiacov pred firemným bankrotom v roku 2002.
Obvinenými sú bývalý generálny riaditeľ Kmartu Charles Conaway (na snímke) a bývalý finančný riaditeľ John McDonald. Komisia ich viní z toho, že falšovali podklady a predkladali nepravdivé závery o likvidite spoločnosti v správe za štvrťrok, ktorý sa skončil v októbri 2001.
Komisia preverovala účtovnícke praktiky Kmartu pred januárom 2002, keď maloobchodná firma zažiadala o bankrotovú ochranu pred veriteľmi. Kmart, ktorý z bankrotového režimu vyšiel v roku 2003, potom kúpil spoločnosť Sears, Roebuck and Co a nový podnik dnes nesie názov Sears Holding.
VW a Chrysler možno budú robiť minidodávky
Volkswagen vraj rokuje s americkou divíziou Chrysler skupiny DaimlerChrysler o možnej spolupráci pri výrobe minivanov pre americký trh. Očakáva sa, že dohoda sa oficiálne zverejní na budúcomesačnom autosalóne vo Frankfurte. Toto spojenie by bolo prínosom pre skupinu Volkswagen, ktorá stráca v Spojených štátoch amerických podiel na trhu pre ostrú cenovú vojnu. Nemeckej automobilke chýbajú modely v špecifických strategických segmentoch, najmä v oblasti minivanov. Volkswagen a DaimlerChrysler už v súčasnosti spolupracujú na iných projektoch.
ČTK, SITA