Paul Kirchhof sa inšpiroval strednou a východnou Európou. Snaží sa v Nemecku presadiť zavedenie rovnej dane z príjmu. FOTO - REUTERS |
Opozičnej kancelárskej kandidátke Angele Merkelovej sa podaril podľa názoru pozorovateľov nemeckej politickej scény mimoriadne šikovný ťah. Predsedníčka CDU nominovala do svojho predvolebného "kompetenčného tímu" profesora Paula Kirchhofa. Bývalý sudca na Spolkovom ústavnom súde je totiž autorom projektu radikálnej reformy daňového systému. Navrhuje v ňom rovnú daň na všetky druhy príjmov vo výške 25 percent a zrušenie všetkých daňových úľav. V prípade vyhratých predčasných volieb zamýšľa Merkelová ponúknúť Kirchhofovi post ministra financií.
Vládna koalícia sociálnych a Zelených si uvedomila, že Kirchhof môže byť veľkým predvolebným magnetom opozičných strán CDU a CSU, ako aj liberálnej FDP, ktorá sa všetkými desiatimi postavila za jednotnú daň. Vládni predstavitelia začali okamžite argumentovať proti rovnej dani. Minister hospodárstva Wolfgang Clement ju označil svorne s ministrom financií Hansom Eichelom za asociálnu. Obaja vyhlásili, že nie je spravodlivé, ak sekretárka a jej šéf platia (percentuálne) takisto veľa. A dodali, že zavedenie jednotnej dane by viedlo k radikálnemu zníženiu príjmov štátneho rozpočtu. Generálny tajomník SPD Franz Müntefering označil Kirchhofa za "excentrika". Vládni predstavitelia sa medzičasom usilujú obísť debatu o rovnej dani neustálym poukazovaním na slabinu predvolebného programu sesterských strán CDU a CSU: zámer zvýšiť DPH ihneď po voľbách o dve percentá.
Profesor Kirchhof dôvodí, že práve rovná daň je sociálne spravodlivá. Poukazuje na skutočnosť, že odbúraním daňových úľav a privilégií stratia dobre zarábajúci spoluobčania možnosť razantne znížiť daňový základ a tým menej odvádzať do štátnej podkladnice.
Kirchhofov model však nedokázal presvedčiť ani všetkých kresťanských politikov. Napríklad podľa dolnosaského ministerského predsedu Christiana Wulffa je rovná daň v protiklade s nemeckým "systémom sociálnej spravodlivosti". Ani hesenský premiér Roland Koch nie je presvedčený o tom, či je možné dospieť pri jednotnej dani k sociálnej spravodlivosti. V denníku Berliner Zeitung vyhlásil, že by bol rád, keby mu to niekto dokázal.
Výsledkom diskusií vnútri CDU a CSU je klasický kompromis: V nasledujúcej volebnej perióde sa budú v prípade volebného víťazstva snažiť realizovať základné body platného volebného programu. V ňom chcú odbúrať mnohé (nie však všetky) daňové privilégiá a súčasne zotrvať pri progresívnom zdaňovaní príjmov. Kirchhofov projekt jednotnej dane zostáva pritom strategickým cieľom CDU, CSU a FDP.