Rybníček, Tóth a Rezník sa včera dohodli. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
pre právnické osoby.
Nový zákon by mal zjednodušiť spôsob výberu a vytvoriť nástroje na reálnu vymáhateľnosť poplatkov.
"Nastala zhoda vo väčšine otázok, je veľký predpoklad, že by zákon mohol byť prijatý," povedal predseda Rozhlasovej rady Michal Dzurjanin po včerajšom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo z iniciatívy ministra kultúry Františka Tótha. Predseda Rady STV Miroslav Kollár je zvedavý, ako na návrh zareagujú poslanci. Verí, že nebudú zo zákona vytĺkať politický kapitál.
Väčšiu ochotu rokovať prejavili obe strany pravdepodobne po tom, čo sa v ministerstve kultúry objavili úvahy aj o prípadnom návrate k financovaniu verejnoprávnych médií cez štátny rozpočet. Podľa nedávneho prieskumu si viac ako polovica občanov myslí, že STV by mala byť platená z koncesií a v obmedzenom rozsahu aj z reklamy. Výpadky koncesií však dosahujú až 40 percent, čo ohrozuje samotnú existenciu verejnoprávnych médií. STV stratila len za prvý polrok asi 350 miliónov, aj v prípade SRo je ročný výpadok koncesií vo výške niekoľko sto miliónov.
Vyberateľ poplatkov v zákone pravdepodobne nebude vopred určený, mohla by sa ním teda stať aj dcérska spoločnosť STV - Koncesia.
V kompromisnom návrhu sa nehovorí ani o mediálne diskutovanom percente z koncesií povinne určenom na financovanie pôvodnej tvorby.
V prípade súhlasu poslancov by mohol nový zákon platiť od januára. Niekoľko otázok však zatiaľ zostalo nedoriešených a minister od šéfov médií žiada, aby sa ujasnili do 10. septembra.
Predchádzajúci návrh, ktorý pripravilo ministerstvo kultúry, v máji neprešiel ani do druhého čítania. STV proti nemu v parlamente lobovala, pretože viac zodpovedal predstavám Slovenského rozhlasu.
Nový koncesionársky zákon bol v lete prijatý aj v Česku. Hoci platenie koncesií je tam stále viazané na vlastníctvo televízneho prijímača, pri evidencii platičov sa bude vychádzať aj z databáz odberateľov elektrickej energie. V Česku poslanci takisto zvýšili televízny poplatok zo 75 na 100 korún, poplatok za rozhlas na 45 Kč. (zu, sita)
Za rozhlas bude peniaze vymáhať súkromná firma
Na základe výberového konania bude pohľadávky Slovenského rozhlasu spravovať česká firma BSP Lawyers a Partners, ktorá sa chce špecializovať na vymáhanie malých súm od veľkého počtu dlžníkov. V súčasnosti rozhlas preveruje databázy neplatičov, v priebehu septembra by mali evidovaní neplatiči dostať výzvu na zaplatenie nedoplatkov. Koncesionárske poplatky možno vymáhať tri roky dozadu.
BSP Lawyers Partners nezaplatené koncesie od SRo odkúpila v plnej výške. Do niekoľkých mesiacov by ich mala začať od neplatičov vymáhať súdnou cestou, príjem z pokút si môže ponechať. Nemusí to byť malá suma - poplatok z omeškania je totiž podľa platného zákona 5000 korún za mesiac u fyzických osôb a až 15 000 korún u právnických osôb, a to za každý prijímač. U fyzickej osoby teda môže ísť až o180-tisíc korún.
Tá istá spoločnosť vymáha už neuhradené dlhy pre Českú televíziu, tam mohli neplatiči doplatiť dlhy do júna ešte bez ďalších nákladov. (zu)