Neuvádzate, kedy ste rajčiaky naposledy striekali. Ak totiž od posledného postreku uplynulo viac než 14 dní, prípravok prestáva účinkovať. V posledných týždňoch boli na mnohých miestach výdatné zrážky, ktoré vytvorili ideálne podmienky na šírenie fytoftóry rajčiakov, ale aj plesne uhorkovej či zemiakovej. Napadnutie kríčkových rajčiakov súvisí predovšetkým so spôsobom ich pestovania. Kríčkové rajčiaky ležia na zemi a pri hustejšej výsadbe vytvárajú súvislú zelenú hmotu, ktorá býva po daždi dlho ovlhčená. Naopak, kolíkové rajčiaky tvoria vzdušný porast, ktorý schne omnoho rýchlejšie, preto tieto odrody zvyčajne dlhšie odolávajú hubovým chorobám.
V budúcnosti by ste mali kríčkové rajčiaky pestovať v redšom spone. Môžete vyskúšať aj pestovanie rastlín na čiernej textílii, ktorá na jednej strane prepúšťa vodu, no na strane druhej zabráni nielen znečisteniu plodov, ale zmenší aj riziko nákazy rastlín z pôdy. V chemickej ochrane treba medzi postrekmi dodržiavať 10- až 14-dňové intervaly. Ošetrovanie je potrebné len v prípade daždivého počasia.
o V záhrade sa mi veľmi premnožili slizniaky. Vyskúšal som rôzne mechanické spôsoby ich odchytu, ale bez efektu. Čo mám robiť, ak chemické prípravky nechcem použiť? I. T., Myjava
Vyskúšajte biologický boj pomocou parazitických háďatiek pod názvom Nemaslug. Keďže ide o živý materiál, nehľadajte ich v predajniach záhradkárskych potrieb, ale si ich objednajte u špecializovaných distribučných firiem.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK