Už v tomto období sa začíname pripravovať na jesennú výsadbu ovocných drevín. Sadia sa prevažne v októbri (okrem marhúľ, broskýň a orechov, ktoré je výhodnejšie sadiť až na jar). Podľa lunárneho kalendára sú najvhodnejšími dňami na sadenie 28. až 30. september, 8., 9., 25. a 29. október, 4. a 5. november.
Pri zámere dopestovať čo najviac kvalitného ovocia sa treba dobre pripraviť na výsadbu stromčekov a kríkov. Popri výbere vhodného stanovišťa zameriame pozornosť aj na výber optimálnych tvarov a opôr pre ovocné stromčeky a kríky. Do menších záhradiek sa odporúčajú nízke tvary, najmä voľne rastúce zákrpky a štíhle vreteno (hlavne na podpníku M9), tvar Solax (na podpníku M9 alebo MM106) a voľne rastúci štvrťkmeň. Pri bobuľovinách volíme tvar kríka alebo stromčeka. Ako opora pre ovocné dreviny slúžia drevené koly či drôtenka. Zvolenému tvaru prispôsobíme aj spon výsadby drevín.
Záhradkári, ktorí sa usilujú získať zdravú produkciu, uprednostňujú ekologické systémy alebo integrovanú výrobu ovocia. Vyberajú si predovšetkým odolné odrody alebo aspoň tolerantné proti závažným chorobám (chrastavitosť, múčnatka, šarka) a odolné proti mrazom.
Nezabúdajme, že je relatívne málo samoopelivých odrôd. Pri výbere odrôd to treba zohľadniť. Treba pritom myslieť aj na odrodovú skladbu v susedných záhradách a na rozmiestnenie včelstiev.
Ovocné výpestky sa odporúča kupovať v uznaných škôlkach s pravidelnou rastlinno-lekárskou kontrolou. Výpestky označené etiketou majú byť zdravé, bezvirózne, bez mechanického poškodenia, dostatočne vyrastené, s vyvinutým koreňovým systémom, ktorý zodpovedá typu podpníka.
Stromčeky a kríky sadíme do jám alebo rigolov pripravených najmenej tri týždne pred výsadbou. Jamy na stromčeky majú mať rozmery od 0,8 do 1 metra x 0,8 až 1 meter, pri hĺbke približne 0,6 metra, na kríky 0,5 až 0,6 metra x 0,5 až 0,6 metra, pri hĺbke 0,4 až 0,5 metra.
Na spodok jamy nasypeme viaczložkové priemyselné hnojivo (Slovcerit, Cererit alebo NPK). Do stredu navŕšime časť kvalitnej ornice, ktorú sme získali pri kopaní jám, premiešanú s kvalitným kompostom alebo rašelinovými substrátmi (3 až 5 kilogramov na jamu). Takto pripravenú zeminu nasypeme obvykle do polovice výšky jamy. Čerstvý maštaľný hnoj ani kompost už nepridávame. Do jamy zatlčieme vhodný a výškou primeraný kolík, ktorý zabráni vylomeniu alebo vyvráteniu sadenice.
Stromčeky a kríky po úprave koreňov vložíme do pripravenej jamy. Korene potom obložíme kvalitnou ornicou. Priestor nad koreňovou sústavou zahádžeme pôdou získanou pri kopaní jamy zo spodnej časti. Vysadené dreviny dobre zalejeme vodou a nahrnieme okolo nich zeminu, aby vznikol kopček vysoký 0,2 až 0,3 metra.