Avizované zvýšenie budúcoročných cien energie Slovenských elektrární, aj jej zahraničných konkurentov, naznačuje, že ceny elektriny pre domácnosti pôjdu na budúci rok opäť hore. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Spotrebiteľské ceny za elektrinu sa začiatkom budúceho roku s najväčšou pravdepodobnosťou znova zvýšia. Slovenské elektrárne zdvihnú cenu pre veľkoodberateľov najmenej o desať percent, zahraniční výrobcovia ešte výraznejšie.
Slovenské elektrárne predávajú vyrobenú elektrickú energiu, tzv. silovú elektrinu, trom regionálnym distribučným spoločnostiam Západoslovenskej, Stredoslovenskej a Východoslovenskej energetike. Tie ju predávajú ďalej malým a stredným firmám a domácnostiam. Niekoľko desiatok veľkoodberateľov kupuje energiu priamo od elektrární. Nárast účtov domácností bude závisieť od rozhodnutia troch spoločností dodávajúcich elektrinu a regulačného úradu. Ten musí na jeseň schváliť cenníky všetkých distribučných spoločností.
V týchto dňoch sa konajú rokovania medzi Slovenskými elektrárňami a ich odberateľmi. "Rokovania prebiehajú podľa plánu. Ponuka pre odberateľov a obchodníkov je v podobnej štruktúre ako minulý rok," povedal hovorca elektrární Rastislav Petrech. V elektrárňach predpokladajú zvýšenie veľkoodberateľskej ceny energie o 10 až 13 percent. Je to výrazný rozdiel oproti minuloročnej ponuke, keď elektrárne zvyšovali cenu v priemere o 1,5 percenta. "Ceny sú ovplyvňované všetkými okolitými trhmi, vzhľadom na cezhraničné prenosové kapacity cenovú úroveň určuje hlavne český trh," hovorí Petrech. Ceny pre odberateľov českých elektrární vzrástli medziročne o vyše 14 percent.
Po uzavretí zmlúv s elektrárňami pripravia distribútori cenové ponuky na budúci rok, ktoré potom musí odsúhlasiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Cena silovej elektriny tvorí asi tretinu výslednej ceny pre domácnosti. Zvyšnú časť tvoria poplatky pre rozvodné podniky, prenosovú sústavu a systémové poplatky pre elektrárne, ktoré takisto reguluje úrad. Poplatky za prenos energie, ktoré sú súčasťou výslednej ceny, by sa na rozdiel od ceny samotnej elektriny mali o niečo znížiť.
Distribučné spoločnosti musia návrhy konečných cien pre domácnosti predložiť regulačnému úradu do 31. októbra. Úrad má na rozhodnutie 30-dňovú lehotu. Definitívne ceny pre spotrebiteľov by mali byť známe niekedy v novembri.
Tento rok sa cena elektriny pre domácnosti zvýšila v priemere o 2,4 percenta. Kým pre domácnosti spadajúce pod Západoslovenskú energetiku sa ceny nezmenili, na východe ľudia musia platiť o 2,5 percenta viac ako vlani. Najviac sa zvýšili ceny na strednom Slovensku, o 4,9 percenta. Začiatkom roka 2004 sa ceny elektriny zvyšovali v priemere o 8,3 percenta.