Trest domáceho väzenia nie je ničím novým a ľudstvo ho pozná už stáročia. Asi najznámejším domácim väzňom v dejinách bol slávny vedec Galieo Galilei. Cirkev ho v 17. storočí najskôr prinútila odvolať, že sa Zem točí okolo Slnka, a nie naopak, a potom bol odsúdený na doživotný trest domáceho väzenia.
V súčasnosti domáce väzenie s obľubou využívajú krajiny s nedemokratickým režimom, ak by zatknutie ich odporcov bolo nevysvetliteľné. Až 16 rokov takto Irán trestal 80-ročného Ajatoláha Hosseina Ali Motazeriho. V marci 1989 kritizoval masové popravy politických väzňov a odvtedy nemohol opustiť svoj domov. V domácom väzení bola do mája 2002 aj líderka opozície v Mjanmarsku Aung Schan Su Ťij.
Doživotný trest domáceho väzenia si v Taliansku odpykáva vojnový zločinec Erich Priebke. Jednotka SS pod jeho velením v roku 1944 popravila 335 civilistov, za čo ho v roku 1999 odsúdili na doživotie. Pre zlý zdravotný stav ho rok po odsúdení premiestnili do domáceho väzenia. V Taliansku sa do domáceho väzenia na 20 až 45 dní môžete dostať aj vtedy, ak vám v krvi zistia viac alkoholu, ako je pri šoférovaní auta povolené. (rp)