Na doživotné domáce väzenie bol odsúdený aj Erich Priebke. |
pykať svoj trest v domácom väzení.
Dozerať na nich budú najprv probační a mediační úradníci, ktorí pracujú pri každom súde. Neskôr by ich mali nahradiť čipové náramky a elektronický sledovací systém. Kedy sa tak stane, závisí od peňazí. Tie zatiaľ ministerstvo spravodlivosti nemá.
Trest domáceho väzenia bude môcť dostať iba páchateľ prečinu, čo je trestný čin spáchaný buď z nedbanlivosti, alebo úmyselný trestný čin s hornou sadzbou trestu päť rokov. Dĺžka domáceho väzenia bude najviac jeden rok. V čase, ktorý určí súd, sa bude musieť odsúdený zdržiavať v byte a k nemu náležiacich vonkajších priestoroch. Byt bude môcť opustiť iba po predchádzajúcom súhlase úradníka aj to len z naliehavého dôvodu a na nevyhnutne potrebný čas.
Podľa hovorcu rezortu Richarda Fidesa bude môcť odsúdený naďalej chodiť do práce. "Účelom je, aby nevypadol z normálneho života a nestratil pracovné návyky," povedal. Hneď po skončení práce sa musí vrátiť domov. On nemôže navštíviť nikoho, ale za ním návštevy prísť môžu.
Súd určí aj iné obmedzenia. Zakázané by malo byť aj pitie alkoholu rovnako, ako je to aj v riadnom väzení. To, či odsúdený bude dodržiavať všetky podmienky, budú sledovať úradníci podobným spôsobom, akým Sociálna poisťovňa kontroluje práceneschopnosť zamestnanca. Stačí jediné porušenie pravidiel a "trest sa prekvalifikuje na normálny trest odňatia slobody", hovorí Fides.
Trest domáceho väzenia majú napríklad v Belgicku. Tam na jeho vykonávanie dohliada elektronika. Každý odsúdený má neodstrániteľný čipový náramok, ktorý sleduje pohyb. Ak sa má napríklad vrátiť z práce o šiestej večer a neurobí to, systém to hneď oznámi. Náramok je schopný na diaľku zistiť aj požitie alkoholu či pokus o jeho odstránenie.
(rp)