Za parkovanie na hrádzi vodného diela Gabčíkovo sa platí 10 korún, kto chce ísť na toaletu, zaplatí tri koruny, kto si chce umyť ruky korunu. Keď je pekné počasie, naraz tu stojí aj 50 áut. Riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Gáll hovorí, že nájomcu vybrali vo verejnej súťaži ešte v roku 2001, zmluva nehovorí, koľko môže za parkovné pýtať, iba ho zaväzuje starať sa o plochu a o toalety, ročný prenájom presahuje 200-tisíc. Gáll hovorí, že kúsok nižšie pod vodnými stupňami je bezplatné parkovisko a cez týždeň navyše funguje infocentrum. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Pri návšteve vyhľadávaných turistických miest sa na Slovensku stále osobitne platí za parkoviská či toalety, ktoré bývajú v zahraničí bežne zahrnuté v cene vstupného. Poplatky za parkovisko pred niektorými atrakciami sú u nás dokonca vyššie ako vstupné.
Tento rok, keď počasie turistike nepraje, navštevuje mnoho ľudí jaskyne. Na internete sa dá zistiť vstupné do každej z nich, nikto však neinformuje, že k cene treba prirátať ešte parkovné. Za vstup do Belianskej jaskyne vo Vysokých Tatrách zaplatí dospelý 140 a dieťa 70 korún. Ale predtým ešte účtuje strážnik na parkovisku. "Sto korún na dve hodiny. Je to súkromník, vyberá 50 za hodinu, ale prehliadka jaskyne trvá dlhšie, tak rovno pýta na dve hodiny," hovorí pracovník jaskyne.
"Zodpovedáme za prevádzku a ochranu jaskýň, parkoviská nám nepatria," hovorí šéf Správy slovenských jaskýň Jozef Hlaváč. Tvrdí, že sa snažili s majiteľmi rokovať, no vyberať parkovné je lukratívne. Správa jaskýň vlastní iba parkovisko pri Ochtinskej aragonitovej jaskyni, k vstupnému 100 korún pre dospelého a 50 pre dieťa vyberá za parkovanie 50 korún. Hlaváč hovorí, že vzhľadom na to, že je tam strážna služba, je to symbolický poplatok. Upozorňuje, že jaskyne pred rokmi prestali vyberať za sociálne zariadenia.
V Demänovskej je draho
Ešte drahšie vyjde návšteva jaskýň v Demänovskej doline. K 150- až 250-korunovému vstupnému pre dospelého a 80- či 120-korunovému pre dieťa, podľa dĺžky prehliadky, treba zaplatiť 100 korún za hodinu parkovania. Platí sa aj za parkovanie na okraji cesty či pred blízkym hotelom.
Starosta obce Demänovská Dolina Štefan Šramka hovorí, že je mu jasné, že návštevníka treba vítať s úsmevom a nenútiť ho platiť na každom kroku. "Zaplatiť by mal raz a potom sa voľne pohybovať." Tvrdí, že už niekoľko rokov sa snaží dohodnúť s urbárnikmi, ktorí prenajímajú plochy pred jaskyňami na parkovisko súkromníkom. Na parkoviskách, ktoré patria obci, ako Záhradky či Biela púť, sa podľa neho posledné sezóny neplatilo, obci odvedú majitelia lanoviek časť z ceny lístka.
Vysoké Tatry vyberú 18 miliónov
Obce chcú rozvíjať cestovný ruch, no ziskov z parkovného sa nevzdávajú. Časť parkovísk v meste Vysoké Tatry patrí súkromným nájomcom, na ostatných vyberá poplatky mestská príspevková organizácia Verejnoprospešné služby mesta. Ročne vyberie asi 18 miliónov, z toho 14 odvádza mestu, zvyšok podľa šéfa Petra Danka použije na údržbu okolia, kosenie, opravu asfaltov na parkoviskách a cestách. Mesto podľa neho tento príjem nevyhnutne potrebuje. "Máme päťtisíc obyvateľov, podielové dane, ktoré na nich dostaneme, na tieto služby nestačia."
Kto sa chce vo Vysokých Tatrách odviezť lanovkou na Lomnický štít, zaplatí len za cestu hore 290 korún, dieťa 150. Za parkovisko ešte 160 korún. Riaditeľ Tatranských lanových dráh Dušan Slavkovský tvrdí, že už túto zimnú sezónu sa to zmení. "V zimných strediskách aj na Slovensku je už štandardom, nevyberať parkovné, aj my to chceme," hovorí. Plánuje zaplatiť za nájom mestu a nechať ľudí parkovať bezplatne. Či zostane parkovisko bezplatné aj v letnej sezóne, zatiaľ nevie, závisí od ceny.
V Pribyline vyberajú za lúku
Cestou z Vysokých Tatier sa mnohí návštevníci zastavia v skanzene Pribylina. Za parkovanie na lúke zaplatia 20, autobusy 50 korún. Vstupné je 80 korún pre dospelého a 40 pre dieťa, pracovníčky skanzenu hneď vysvetľujú, že parkovisko k skanzenu nepatrí. Od združenia urbárnikov si ho prenajíma obec, starostka Dagmar Jurčová hovorí, že parkovné je symbolické a prenájmom zabránili tomu, aby plochu získali súkromní záujemcovia, ktorí by pýtali viac. "Každá korunka do rozpočtu je dobrá, no nie je to významná časť príjmov," hovorí. Obec po odrátaní nákladov - 55-tisíc za prenájom, 10-tisíc mesačne za mzdu "vyberača" a 30-tisíc za prenájom WC, zarobí na parkovnom ročne 30- až 50-tisíc korún.
Akvaparky sa poučili
Akvparky väčšinou za parkovné nevyberajú. "Naše ceny a služby sú na úrovni, keď by malo byť parkovanie, ale aj kľúče od skriniek štandardne zdarma, v záujme komfortu návštevníka," hovorí Miro Šlaupka z Tatralandie. Parkovné vyberalo aj termálne kúpalisko Bešeňová, už to nerobí. Naopak, vo Veľkom Mederi kúpalisko prenajalo svoje parkovisko súkromnej firme. Riaditeľ tvrdí, že starať sa oň by bolo komplikované, a argumentuje, že 50 korún za parkovanie nie je veľa, pretože je v tom aj strážna služba. Ľudia sa podľa neho nesťažujú.
FOTO