Záchranári prezerajú trosky lietadla Boeing 737 peruánskej leteckej spoločnosti. FOTO - SITA/AP |
Od pristátia ho pritom delilo už len niekoľko minút. Najmenej 41 z 93 pasažierov pád Boeingu 737-200 neprežilo. Zo sedemčlennej posádky neprežil nikto.
Za posledný týždeň ide už o druhé letecké nešťastie v Latinskej Amerike. Presne pred týždňom sa zrútilo kolumbijské lietadlo na území Venezuely. Za posledný mesiac ide už o piatu leteckú nehodu.
Desiatkam pasažierov sa podarilo zachrániť. Medzi mŕtvymi aj zachránenými pasažiermi boli aj cudzinci. Mnohí boli ťažko zranení a museli byť hospitalizovaní v blízkej nemocnici. Podľa agentúry AFP bolo na mieste nešťastia množstvo mŕtvych tiel vrátane malých detí. Reuters uvádza, že nehodu neprežili viacerí Američania a jeden Talian. Kolumbijčan, Austrálčan a jedna Španielka vyviazli so zraneniami.
Lietadlo spadlo pri diaľnici, len pár kilometrov od letiska v Pucallpe, kde malo počas letu z Limy pristáť. Podľa prvých informácií bola príčinou tragédie silná búrka a križujúce sa vetry v čase pristávania. Okolo tretej hodiny popoludní pilot kontaktoval riadiacu vežu, že pre silný vietor a dážď nemôže pristáť. Po krúžení nakoniec pilot zvolil núdzové pristátie v močaristej krajine, kde nakoniec lietadlo havarovalo. Tí, čo jeho pád prežili, rozprávali o posledných chvíľach ako o silnej turbulencii a úplnej tme v lietadle. Spoločnosť si podľa hovorcu stroj prenajala od juhoafrickej firmy. Vyrobený bol v roku 1983.
Peruánska spoločnosť TANS mala podľa Aviation Safety Network v nedávnej minulosti už viacero nehôd. Naposledy v januári pred dvoma rokmi na severe krajiny havarovalo jej lietadlo Fokker 28-1000, pričom zahynulo 46 ľudí. Od roku 1992 prišla spoločnosť o šesť lietadiel pri nehodách. Pred štyridsiatimi rokmi ju založilo vojenské letectvo s cieľom vzdušne prepojiť neprístupné oblasti v džugli s väčšími mestami. (rek, čtk)