
Vývoj trestných činov v rokoch 1989 – 2000
BRATISLAVA – Minulý rok bolo na Slovensku spáchaných približne 93-tisíc trestných činov, čo je o štyritisíc viac ako rok pred tým. Objasnených bolo 54,6 percenta, čo je o 1,6 percenta viac ako v roku 2000. Uviedlo to ministerstvo vnútra vo svojej Guinnessovej knihe trestných činov. Znamená to, že denne sa spácha 255 trestných činov, čo je jedenásť každú hodinu.
Každých 67 hodín bola spáchaná vražda. Najbrutálnejšia sa stala v obci Konrádovce. 25-ročný Ľubomír F. dobodal skrutkovačom 87-ročného muža a jeho o tridsať rokov mladšieho syna pre peniaze. Najstarším vrahom bol 81-ročný Gejza K., ktorý rýľom udrel svoju rovnako starú manželku do hlavy. Najmladším vrahom bol 16-ročný Mário Š. z Čadce, ktorý s 20-ročným kamarátom v okolí Makova zbili a dokopali 40-ročného muža. Keď sa napadnutý pozviechal, vrátili sa k nemu a Mário Š. mu jednou nohou skočil na hlavu. Obeti vzali štyritisíc korún a hodili ju do snehu pri ceste. Vraždí sa hlavne v januári a niekoľko rokov najčastejšie v pondelok.
Čo sa týka výbušnín, najväčšie množstvo – 3 až 5 kg danubitu – umiestnili páchatelia do novostavby motorestu „U Draka“ v Dargove.
Krádež sa stala každých šesť hodín. Najvyšší lup si odniesli v apríli traja muži z bratislavskej Poľnobanky. Strážnika spútali, odblokovali bezpečnostný systém a z trezoru si ukradli 24 a pol milióna korún.
Najstarším násilníkom bol 73-ročný muž, ktorý s nožom v ruke v pivnici zviazal ruky 17-ročnej slečne, košeľou jej zapchal ústa a znásilnil ju. Vyšetrovanie ukázalo, že znásilňovať sa pokúšal už trikrát pred tým, ale neúspešne. Znásilnenie sa udialo každých 52 hodín. Najstaršou obeťou bola 82-ročná starenka, ktorú znásilnil 22-ročný muž a z domu jej ukradol 1400 korún.
Každých 22 minút sa stalo vlámanie a každú 1,6 hodiny zmizlo jedno auto.
Ekonomická kriminalita eviduje 20 trestných činov za deň. Každé 2,7 hodiny bol spáchaný podvod, 12,6 hodiny došlo k skráteniu dane a každých 6,35 hodiny k sprenevere. Najväčší podvod spáchali členovia úverovej rady Slovenskej kreditnej banky, ktorí firme spôsobili škodu takmer tristo miliónov.
Každý deň niekto zaútočil na policajta a každé tri hodiny sa stala dopravná nehoda. Trestne stíhaných bolo minulý rok 206 policajtov, z toho najviac – 41 z Bratislavy a najmenej – 16 z Nitry.
V roku 2001 sa stalo 757 samovrážd, čo je o 60 viac ako rok pred tým. Samovraždy páchajú hlavne muži, nezamestnaní a dôchodcovia.
MONIKA ŽEMLOVÁ