Bývalý britský minister financií a zástanca eura Kenneth Clarke označil spoločnú európsku menu za "zlyhanie". FOTO - ČTK |
Bývalý minister financií, konzervatívec Kenneth Clarke, zmenil svoj postoj k euru
Tábor britských obhajcov eura prišiel o prominentného člena. Kenneth Clarke, bývalý šéf financií počas vlády konzervatívcov, označil spoločnú európsku menu za "zlyhanie". V rozhovore pre špecializovaný finančný magazín priznal, že sa mýlil vo svojich očakávaniach ohľadom možností eura podporiť ekonomickú produktivitu a zlepšiť životný štandard v Európe.
Naopak, jednotná mena podľa neho neviedla k naštartovaniu potrebných reforiem a jej prijatie v Spojenom kráľovstve v blízkej budúcnosti zostáva málo pravdepodobné.
"Nemyslím si, že by bola doteraz nastala taká chvíľa, keď by Briti mohli prijať euro s úplnou istotou a dôverou. Pochybujem, že to bude možné najbližších desať rokov alebo dlhšie," povedal Clarke.
Horúci kandidát na nástupcu Michaela Howarda sa v rozhovore pripojil ku kritikom Európskej centrálnej banky, predovšetkým pri určovaní výšky úrokov. Frankfurt by mal podľa neho prehodnotiť svoje rozhodnutia a prestať imitovať nemeckú Bundesbanku, nastavenú pre potreby šesťdesiatych rokov.
Komentátori hodnotia jeho výroky ako snahu zlepšiť si pozíciu v boji o post šéfa opozičných konzervatívcov, ktorý oficiálne odštartuje v októbri. Viacerí Toryovci totiž doteraz Clarkovu kandidatúru odmietali práve pre jeho proeurópske postoje.
Prijatie eura však momentálne v Londýne nepripúšťajú ani vládni labouristi. Minister financií Gordon Brown pred dvoma rokmi vyhlásil, že britská ekonomika ešte stále neprešla štyrmi z jeho piatich testov o pripravenosti na vstup do eurozóny.
Žiadne zmeny sa neočakávajú ani v pozícii dvoch ďalších členských krajín únie mimo spoločnej meny - Švédska a Dánska.
Naopak, desať nových členov - vrátane Slovenska - sa zaviazalo prijať euro vo svojej asociačnej zmluve.
Útok na spoločnú menu sa však stáva čoraz častejším predmetom predvolebnej rétoriky. Koncom júla sa na jej dopady posťažoval taliansky premiér Silvio Berlusconi.
Kritickú situáciu talianskej ekonomiky má podľa neho na svedomí práve "Prodiho euro", narážajúc na predchádzajúce pôsobenie terajšieho vodcu ľavicovej opozície, Romana Prodiho, na čele Európskej komisie.
Práve Berlusconiho koaliční partneri z radikálnej Ligy Severu zasadili euru doteraz najťažší úder, keď z pozície vládnej strany spustili kampaň o vystúpení krajiny z eurozóny.
Taliansko momentálne figuruje na čiernej listine krajín, ktorým hrozia sankcie pre prekročenie tzv. maastrichtských kritérií na udržanie eura.
Podľa augustovej správy Európskej komisie však dosiahla eurozóna v druhej štvrtine tohto roka vďaka mierne lepšiemu vývoju v Taliansku vyšší hospodársky rast, ako jej predpovedali pesimisti - 0,3 percent HDP, v porovnaní s 0,5 percentami počas prvých troch mesiacov.
Lucia Kubošová, Brusel